Eskrimcilerde akut vibrasyon uygulamasının görsel (Optik) reaksiyon zamanı üzerine etkileri
The effects of acute vibration application to fencers on visual reaction time
  1. Tez No: 359758
  2. Yazar: SERCİN KOSOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İSMET TOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmada, eskrimcilerde üst ekstremiteye yapılan akut vibrasyon uygulamasının görsel reaksiyon zamanı üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya, 15-25 yaş (17.78 ± 2.70) aralığında, 51 gönüllü erkek eskrimci katılmıştır. Eskrimciler rastgele bir biçimde 2 gruba ayrılmıştır. Birinci grubun önce Reaksiyon Zamanı ölçümleri alınmıştır ve ardından vibrasyon verilip tekrar Reaksiyon Zamanı ölçümleri alınmıştır. İkinci gruba ise, önce vibrasyon verilip ardından Reaksiyon Zamanı ölçümleri alınmış 30 dakika sonra tekrar Reaksiyon Zamanı ölçümleri alınmıştır. Eskrimcilere ısınmanın ardından 5 tekrarlı reaksiyon testi uygulanmıştır. Eskrimcilerden reaksiyon testine, standart gard pozisyonunda başlamaları istenmiştir. Hedef monitörden 2- 5 s aralıklı gelen 5 uyarı doğrultusunda eskrimcilerden uzanarak (dürtüş mesafesinde) tuş yapmaları istenmiştir. Vibrasyon 30 s süre ile 27 Hz, 2 mm amplitüd modlarında uygulanmıştır. Vibrasyon olmaksızın ve vibrasyon sonrası kayıt edilen en iyi reaksiyon zamanı değerleri birbirleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The main purpose of this study is to find out the effects of acute vibration exercise applied to upper extremity of fencers on visual reaction time. Material and Methods: 51 volunteer male fencers between the ages of 15 and 25 (17.78 ± 2.70) participated in this study. Fencers are divided randomly to two groups. For the first group measurements of reaction time are taken and then after applying vibration, reaction time measured again. First, vibration was applied for second group, then reaction times are measured and after 30 minutes, another one applied. Vibration was applied 30 seconds during with 27 Hz, 2 mm amplitude. 5 repetitive reaction tests were applied to fencers after warming up. Participators started reaction test with standart guard position. According to 5 signals coming from target monitor with 2-5 second intervals, fencers made touch by attacking. Best reaction time values recorded without vibration and post vibration were compared each other.