Travma sonrası stres bozukluğunda epigenetik değişiklikler
Epigenetic changes in post traumatic stress disorder
- Tez No: 479124
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZAFER GÖREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Travma sonrası stres bozukluğunun (TSSB) tedavisinde öğrenme ve bellek fonksiyonlarının epigenetik modifikasyonlardan yararlanılarak artırılmasını sağlamak ve TSSB etiyopatogenezinin aydınlatılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tüm deneyler ters siklusta, karanlık döngüde gerçekleştirilmiştir. Sıçanlar kirli kedi kumuna maruz bırakılarak travma modeli oluşturulmuş, travma hatırlatıcısı olarak temiz kedi kumu kullanılmıştır. Deneyin 7. gününde travma hatırlatıcısına maruz bırakmadan 2 saat önce i.p. 100 mg/kg valproik asit(VPA) enjeksiyonu yapılmıştır. Davranış deneyleri sonrasında denekler dekapite edilmiş, hipokampüs, sıçan beyin atlası koordinatlarına göre ayrıştırılmış, dokular homojenizasyon ve nüklear ekstraksiyon uygulanmıştır. Histon deasetilaz aktivitesi ELISA yöntemi ile, Histon 3 ve Histon 4 asetilasyon düzeyleri, c-Fos protein ekspresyonu WESTERN emdirimi yöntemi ile tain edilmiştir. Bulgular: EPM üzerinde hesaplanan anksiyete indeksine değerlendirildiğinde varyansın kaynağı valproik asitin etkisi olarak bulunmuştur (p< 0.001).
Özet (Çeviri)
Background and Aim: The aim of this study is to investigate the roles of epigenetic modifications in posttraumatic stress disorder (PTSD) to elucidate the etiopathogenesis of PTSD. Methodology: The trauma model was created by exposing the rats to the dirty cat litter and and clean cat litter was used as a trauma reminder. On the 7th day of the experiment, i.p. 100 mg/kg valproic acid injection was given. Histone deacetylase activity was assayed by ELISA method, Histone 3 and Histone 4 acetylation levels, and c-Fos protein expression by Western immunoblotting.