Travma sonrası stres bozukluğu modeli oluşturulmuş sıçanlarda prazosin tedavisinin nörotransmitterler düzeyinde yaptığı değişiklikler
Changes in the level of neurrotransmitters of prazosin treat-ment in the brain regi̇ons of rats in A post-traumatic stress dis-order model
  1. Tez No: 468742
  2. Yazar: SEMA KETENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZAFER GÖREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Psikiyatri, Pharmacy and Pharmacology, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç : Travma sonrası stres bozukluğunun (TSSB) seyri sırasında, hastalıkla ilgili süreçlerin etiyopatogenezini aydınlatmak, hastalığın semptomatik tedavisi için uygun ilaç kul-lanımını belirleyebilmek amaçlanmıştır. Yöntem: Tüm prosedürler, Üniversite'nin yerel etik komitesi tarafından kabul edilmiştir. Sıçanlar, karanlık / ışık döngüsünü tersine çevirmek için uyarlandı ve deneyler karanlık döngüde gerçekleştirilmiştir. Sıçanlar kirlenmiş kedi kumuna maruz bırakılmış ve travma hatırlatıcısı olarak temiz kedi kumuna yeniden tabi tutulmuştur. Davranış deneylerinin tamam-lanmasından sonra sıçanlar sakrifiye edilmiştir ve beyin bölgeleri, sıçan beyin atlası koordi-natlarına göre izole edilerek dokular homojenleştirilmiştir. Nörotransmitter düzeylerinin tayini için nörotrasmitterlere spesifik ELISA kitleri kullanılmış ve öncesinde standardize etmek amacıyla yapılan Lowry yöntemi ile protein içeriği hesaplanması sırasında miktarlar mg doku başına düzeltilmiştir. Sonuçlar: Davranış parametrelerinin bütünleyici bir oranı olan anksiyete indeksi değerleri travma sonrası ve travma uygulanmayan sıçanlarda sırasıyla 0,71 ± 0,03 ve 0,91 ± 0,03 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objectives : This study was perfromed to show the neurochemical components of the post-traumatic stress disorder (PTSD) in order to supply evidence for the ethiopathogenesis of the disease. The neurochemical changes following the use of prazosin a useful drug choice were also investigated. Method: All procedures were accepted by University Local Ethics committee for experi-mental animals. Wistar rats of both sexes were adapted to reverse dark/light cycle and the experiments were performed in the dark cycle. Rats were exposed to well soiled dirty cat litter and they were re-subjected to clean litter as the trauma reminder. The rats were sacrificed upon completion of the behavioral experiments and the brain regions were isolated according to the coordinates of Rat Brain Atlas. The tissues were homogenized. The ACEA was evaluated us-ing ELISA kit and the analyses were corrected per mg tissue upon calculating the protein con-tent with Lowry method. Results: The anxiety index (Nanx) which is an integrative ratio of the behavioral parameters observed on the elevated plus maze. The Nanx values were 0.71±0.03 and 0.91 ± 0.03, in traumatized and non-traumatized rats respectively.