Abdurrahman Câmî, düşünce ve eserlerinin Türk edebiyatına etkisi
Abdurrahman Jami, influence of his thought and works on Turkish literature
- Tez No: 359857
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜZELYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
Abdurrahman Câmî (ö. 898/1492), Horasan'da yaşayan ve eserlerini Farsça ve Arapça veren Türk dünyasında da çok iyi takip edilen bir yazar ve şairdir. Abdurrahman Câmî Türkiye'de yaşamamış ve Türkçe yazmamışsa da kültür ve düşünce dünyası bakımından Türk kültüründen sayılmıştır. Çok sayıda eseri Türkçeye çevrilmiş ve şerh edilmiş, eserlerine nazireler yazılmış ve örnek alınmıştır. Abdurrahman Câmî hakkında Türkiye'de de birçok çalışma yapılmış ve Türk edebiyatına etkisinden söz edilmiş fakat bu etki derinlemesine incelenmemiştir. Bu çalışmamızla Abdurrahman Câmî'nin ve eserlerinin Türk kültür ve edebiyatındaki yansımalarını ele aldık.
Özet (Çeviri)
Abdurrahman Jami (d. 898/1492), 15th century writer and poet lived in Khorasan, and wrote in Persian and Arabic, followed by Turkish world too. Jami didnt live in Turkey but he was accepted as an Turkish culture figure and intellectual world in terms of experienced Turkish culture were counted. Numerous works have been translated and annotated, and samples were taken from works written satires. Abdurrahman Mosque and Turkish literature about the influence of Turkey, there have been many studies have been done but this effect has not been studied in depth. This is our work and the works of Turkish culture and literature, Abdurrahman Jami, we consider the reflections.