Meme koruyucu cerrahi uygulanan hastalarla modifiye radikal mastektomi uygulanan hastaların yaşam kalitelerinin karşılaştırılması
Meme koruyucu cerrahi̇ uygulanan hastalarla modi̇fi̇ye radi̇kal mastektomi̇ uygulanan hastalarin yaşam kali̇teleri̇ni̇n karşilaştirilmasi
  1. Tez No: 360051
  2. Yazar: HANDE CENGİZ AÇIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İKBAL ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışma, meme koruyucu cerrahi (MKC) uygulanan hastalar ile modifiye radikal mastektomi (MRM) uygulanan hastaların yaşam kalitesi arasında farklılık olup, olmadığını belirlemek amacı ile planlandı ve gerçekleştirildi. Tanımlayıcı olarak tasarlanan araştırmanın örneklemini; araştırmaya gönüllü olarak katılan, MKC ve MRM uygulanan, radyoterapi ve kemoterapisi tamamlanmış olasılıksız örnekleme yöntemiyle seçilmiş 100 kadın oluşturdu. Araştırmada veri toplama aracı olarak birinci bölümde kişişel tanıtım formu; ikinci bölümde ise Avrupa Kanser Araştırma ve Tedavi Teşkilatı tarafından geliştirilmiş“EORTC QLQ-C30”ve meme kanserine özgü“EORTC QLQ-BR23”Türkçe yaşam kalitesi formları kullanıldı. Hastaların ortalama yaşı 51,83±9,26 olduğu, %80'inin (n=80) evli, %57'sinin (n=57) ilköğretim mezunu olduğu belirlendi. QLQ-C30 yaşam kalitesi ölçeği ile hastalara uygulanan cerrahi tedavi işlem tipi arasında“Fiziksel işlev”,“Duygusal işlev”,“Rol işlevi”,“Zihinsel işlev”,“Sosyal işlev”,“Global sağlık”,“Ağrı”,“Bulantı-kusma”,“Halsizlik”,“Dispne”,“Uykusuzluk”,“İştah kaybı”,“Kabızlık”,“İshal”,“Maddi zorluk”, alt grup puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık saptandı. MKC uygulanan hastaların MRM uygulanan hastalara göre fonksiyonel durumunun daha iyi olduğu ve semptom görülme sıklığının da daha az olduğu saptandı. QLQ-BR23 yaşam kalitesi ölçeği ile hastalara uygulanan cerrahi girişim tipi arasında da“Vücut imajı”,“Gelecek beklentisi”,“Cinsel işlev”,“KT yan etkileri”,“Memeye bağlı sorunlar”,“Kola bağlı sorunlar”ve“Saç dökülmesi”alt grup puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık saptandı. MKC uygulanan hastaların MRM uygulanan hastalara göre fonksiyonel durumun daha iyi olduğu ve semptom görülme sıklığının da daha az olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The study has been planned and held with the aim of determining if there is a difference between the life quality of the patients having Breast Conserving Surgery (BCS) and Modified Radical Mastectomy (MRM). The sample of the descriptively designed study consists of 100 females who are selected by random sampling and who have had BCS and MRM, completed radiotheraphy and chemotheraphy. In the first part of the story, personal identification form has been used as data collection tool whereas the Turkish life quality forms“EORTC QLQ-C30”which is developed by the European Organization of Reseach and Treatment of Cancer and“EORTC QLQ-BR23”which is peculiar to breast cancer have been used in the second part. The average age of the patients is 51,83±9,26, 80% of them are married, and 57% (n=57) of them are primary school graduated. A statistically significant difference has been found between the QLQ-C30 life quality scale and the surgical treatment process applied to the patients in terms of the sub-groups of“Physical Function, ”Emotional Function“, ”Role Function“, ”Mental Function“, ”Social Function“, ”Global Health“, ”Pain“, ”Nausea-Vomiting“, ”Prostration“, ”Dyspnoea“, ”Sleep Withdrawal“, ”Loss of Apettite“, ”Constipation“, ”Diarrhea“ and ”Financial Difficulty“. It has been determined that the patients having BCS have better functional status and less sypmtom incidence compared with the ones having MRM. A statistically significant difference has been found also between the QLQ-BR23 life quality scale and the type of the surgical intervention applied to the patients in terms of the sub-groups of ”Body Image“, ”Future Expectation“, ”Sexual Function“, ”Side Effects of Chemotheraphy“, ”Breast-related Problems“, ”Arm-related Problems“ and ”Hair Loss". It has been determined that the patients having BCS have better functional status and less sypmtom incidence compared with the ones having MRM.