Alt solunum yolu enfeksiyonu tanısı ile yatırılarak izlenen 5 yaş altı çocuk hastalarda çoklu viral etkenlerin değerlendirilmesi
Evaluation of multiple viral effects in children under 5 years treated with the lower respiratory tract i̇nfections
- Tez No: 534304
- Danışmanlar: UZMAN CÜNEYT KARAGÖL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Beş yaş altı çocuklarda alt solunum yolu enfeksiyonlarının (ASYE) en sık nedeni virüslerdir. Mevsimlere ve yıllara göre değişmekle birlikte en sık görülen viral etkenler Respiratuar sinsityal virüs (RSV) ve Humanrinovirüs (HRV) olarak bilinir. Son yıllarda moleküler tanı testlerinin gelişmesi ve kullanım sıklığının artması koenfeksiyonlarında toplumda sık olduğunu göstermiştir. Solunum yolu viral koenfeksiyonlarının ciddiyetini değerlendiren çalışmalarda elde edilen sonuçlar çelişkilidir. ASYE' nin yükü dikkate alındığında, viral koenfeksiyonların hastalık şiddeti ve kliniği üzerine etkisinin daha iyi anlaşılması gerekmektedir. Çalışmamızın amacı koenfeksiyon grubunu, en sık saptanan ve en iyi bilinen diğer iki etken olan RSV ve HRV grubuyla klinik, laboratuvar ve tanı tedavi maliyeti açısından karşılaştırarak koenfeksiyonlara ışık tutmak ve literatürdeki bu tartışmaya katkıda bulunmaktır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde, Ocak 2015-Haziran 2018 yılları arasında ASYE tanısı ile yatırılan ve solunum yolu viral panelinde (SYVP); RSV, HRV ve koenfeksiyon saptanan, 5 yaş altı (yenidoğan dönemi hariç) 199 hasta klinik, laboratuar ve tanı tedavi maliyeti açısından retrospektif olarak incelendi. ASYE kliniğini etkileyecek şiddette kronik hastalık veya malign hastalığı olan ve kemoterapi alan tüm hastalar çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: Çalışmamızda ASYE tanısı ile izlenen ve SYVP' de RSV, HRV veya koenfeksiyon tespit edilen 5 yaş altı toplam 199 hasta vardı. Bu hastalardan RSV 116(%58,3), HRV 46(%23,1) ve koenfeksiyonlar 37(%18,6) çocukta tespit edildi. Koenfeksiyonların 31(%83,7) tanesi RSV ve/veya HRV den en az birini bulunduruyordu. Hastaların 91(%45,7)'i kız, 108(%54,3)'i erkekti. Çalışmamızda yaş ortalaması 9,09±9,78 ay olarak saptandı. HRV grubunun yaş ortalaması, RSV ve koenfeksiyonlara göre daha yüksekti (p=0,006).
Özet (Çeviri)
Objektives: The most common cause of lower respiratory tract infections (LRTI) in children under 5 years of age is viruses. The most common viral agents, varying by seasons and years, are known as Respiratory syncytial virus (RSV) and Humanrinovirus (HRV). In recent years, the development of molecular diagnostic tests and increased frequency of use have shown that coinfection is common in the community. The results obtained in studies evaluating the severity of respiratory viral infections are inconsistent. Considering the burden of LRTI, the impact of viral co-infections on disease severity and clinic needs to be better understood. The aim of our study was to compare the co-infection group with the two most commonly identified and most well-known RSV and HRV groups in terms of clinical, laboratory and diagnosis treatment cost to contribute to this discussion in the literature. Material and Methods: A total of 199 patients with RSV, HRV and co-infection who were hospitalized with the diagnosis of LRTI between January 2015 and June 2018 at the Medical Science University Ankara Children Hematology and Oncology Training and Research Hospital retrospectively evaluated in terms of clinical, laboratory and diagnosis treatment cost. All patients with chronic disease, malignant disease, treated with chemotherapy that affect clinic of by LRTI were excluded from the study. Results: There were a total of 199 patients under 5 years of age with RSV, HRV or coinfection detected in the respiratory tract viral panel (SYVP) with the diagnosis of LRTI. RSV 116 (58.3%), HRV 46 (23.1%) and co-infections were detected in 37 (18.6%) children. 31 (83.7%) of the infections contained at least one of the RSV and/or HRV. Our study 91 (45.7%) of the patients were female and 108 (54.3%) were male. The mean age of our study was 9.09 ± 9.78 months. The mean age of HRV was higher than RSV and coinfections (p=0.006).