Rivaroksabanın TNBS ile oluşturulan kronik kolit modelinde inflamasyon ve fibrozis markerlarına etkisi
The effect of rivaroxaban in inflammation and fibrosis on TNBS induced chronic colitis model
  1. Tez No: 360130
  2. Yazar: ÖZLEM GÜL UTKU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Amaç: İnflamasyon ve koagülasyon iki önemli konak savunma sistemidir İnflamatuar barsak hastalıkları (İBH) etiyopatogenezinde; genetik, çevresel faktörler, enterik mikroflora ve doku cevabı yanında pıhtılaşma sitemi, platelet, endotel, epitel ve mezenkimal hücreler gibi nonimmun hücreler ve sistemler de önemli rol oynamaktadır. FXa prokoagülan etki ile trombin oluşumunu sağlayıp indirek olarak, ayrıca direk PAR -2 aktivasyonuna neden olarak inflamasyon ve fibrozisi uyarmaktadır. Çalışmamızda FXa'nın rivaroksabanla inhibisyonunun İBH hastalarında gözlenen inflamasyon ve fibrozis üzerine etkisini araştırmayı planladık. Gereç ve Yöntem: 24 adet Wistar-albino dişi rat ve kolit indüksiyonu için %50 etanol içinde 30 mg 0,5 ml trinitrobenzene sulfonic acid (TNBS) kullanıldı Hayvanlar sağlıklı kontrol (Sham: Grup A), hastalık kontrol (kontrol: Grup B) ve metilprednizolon (standart grup: Grup C), rivaroksaban (test grubu: Grup D) alan grup olarak 4 dört gruba ayrıldı. TNBS indüksiyonun 8. gününde hayvanlar sakrifiye edildi. Grupların makroskopik ve mikroskobik kolit skorları, doku myeloperoksidaz (MPO), Malondialdehit (MDA), süperoksit dismutaz (SOD), Metalloproteinaz-3 (MMP-3), doku metalloproteinaz inhibitörü-1 (TIMP-1), TGF-B1 düzeyleri değerlendirildi. Bulgular: Grup B, C, D ile Grup A karşılaştırıldığında; Makroskopik ve mikroskobik skor değerleri Grup A'da istatistiki olarak anlamlı düşük bulundu, Grup D ile yalnızca Grup B karşılaştırıldığında makroskopik ve mikroskobik skor değerleri Grup D'de istatistiki olarak anlamlı düşük bulundu. Grup D ve C arasında makroskopik skorlar istatistiki olarak benzer bulunurken, mikroskobik skorlar C grubunda daha yüksekti. Medyan MPO değerleri Grup A: 0,17 (0,31-0,61), Grup B: 0,47 (0,31-0,61), Grup C: 0,29 (0,25-0,41), Grup D0,30 (0,25-0,37), Medyan MDA Grup A: 1,1 (1,0-2,8), Grup B: 4,3 (3,1-5,5), Grup C: 3,8 (3,1-4,3), Grup D: 3,9 (3,1-4,4) gruplar arasında MPO ve MDA değerleri yönünden istatistiki anlamlılık mevcuttu Grup A'ya göre Grup B, C, D'nin değerleri istatistiki olarak anlamlı yüksek olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
AİM: Inflammation and coagulation are two important host defense systems. Nonimmun cells and systems such as coagulation system, platelet, epithelium and mesenchimal cells play important role in the ethiopathogenesis of inflammatory bowel disease (IBD), besides genetic factors, environmental factors, enteric microflora and tissue response. FXa has a indirectly procoagulant effect for generating thrombin, as also directly cause activation of PAR-2 which induces inflammation and fibrosis. In our study, we planned to investigate the impact of FXa inhibition with Rivaroxaban on inflammation and fibrosis seen in patients with IBD MATERIAL AND METHODS: Twenty-four female Wistar-Albino rats and 30 mg 0.5 ml trinitrobenzene sulphonic acid (TNBS) dissolved in 50% ethanol which induces colitis by intrarectal installation. Rats divided into four groups; healty control (Sham: Group A), colitis control (Control: Group B), metilprednisolone (standart group: Group C) and rivaroxaban (test group: Group D). The rats were sacrificed on 8th day. Macroscopic and microscopic scores, tissue myeloperoxidase (MPO), Malondialdehit (MDA), superoxide dismutase (SOD), Methalloproteinase-3 (MMP-3), tissue methalloproteinase inhibitor-1 (TIMP-1) and TGF-B1 levels were measured. FINDINGS Macroscopic and microscopic scores levels in Group A were significantly lower than Group B,C and D. Macroscopic and microscopic scores levels in Group D were significantly lower than Group B. Macroscopic scores were statistically similar between Group C and D. Microscopic scores were higher in Group C. Median MPO levels were in Group A: 0,17 (0,31-0,61), Group B: 0,47 (0,31-0,61), Group C: 0,29 (0,25-0,41), Group D: 0,30 (0,25-0,37), Median MDA Group A: 1,1 (1,0-2,8), Group B: 4,3 (3,1-5,5), Group C: 3,8 (3,1-4,3), Group D: 3,9 (3,1-4,4). MPO and MDA levels were statistically significant difference between each group.