Alkali yanıklarında oluşan korneal neovaskülarizasyon tedavisinde kullanılan Bevacizumab'ın oksidan/antioksidan denge üzerindeki rolü
The influence of treatment with bevacizumab on oxidant/antioxidant balance in alkali injury related corneal neovascularization
- Tez No: 360158
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU BEYTUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmada tavşanlarda deneysel olarak oluşturulan korneal neovaskülarizasyon tedavisinde subkonjuktival olarak uygulanan Bevacizumab (1.25 mg /0.1 ml) gibi anti VEGF ajanının korneadaki total antioksidan ve oksidan düzeylerini nasıl etkilediğini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışma, ağırlıkları 3-3,5 kg arasında değişen 6 aylık toplam 18 adet Yeni Zellanda Tavşanı üzerinde yürütüldü. Bu amaç için, kontrol grubu (n=6), bevazimuzab grubu (n=6) ve kornea yanığı grubu (n=6) olmak üzere toplam 18 adet tavşandan oluşan 3 ayrı grup oluşturuldu. I. Kornea Yanık Grubu: Bütün deneklerin bir gözü AgNO3-KOH ile yakılarak deneysel enflamasyon ve neovaskülarizasyon oluşturulup 3.günde subkonjonktival serum fizyolojik verilen grup. II. Bevacizumab Grubu: Bütün deneklerin bir gözü AgNO3-KOH ile yakılarak deneysel enflamasyon ve neovaskülarizasyon oluşturulup 3.günde subkonjonktival bevacizumab verildi. III. Kontrol Grubu: Hayvanların tümü çalışma boyunca herhangi bir uygulama yapılmayıp ad libitum olarak beslenildi. Çalışma süresince bütün gruplar ad-libitum olarak beslenildi. Çalışmanın 21. gününde kan ve doku örnekleri alınıp Total Oksidan ve Total Antioksidan seviyeleri Spektrofotometre ile ölçülerek belirlendi. Bevacizumab grubunun plazma Total Antioksidan düzeyleri kontrol grubuna göre istatistiksel açıdan önemli olmayan bir yükseklik gösterdi (p>0.05). En yüksek eritrosit TAS düzeyleri kontrol grubunda tespit edildi. Kornea yanığı oluşturulan grubun eritrosit TAS düzeyi kontrollere göre daha düşük seviyede olmakla birlikte Bevacizumab uygulanan grupta en düşük seviyede bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to observe the effects of an anti VEGF agent such as Bevacizumab (1.25 mg /0.1 ml) that is subconjunctivally injected to rabbits during the corneal neovascularization treatment on the total antioxidant and oxidant levels. The study is made on 6-month old 18 New Zelland rabbits that weigh 3-3.5 kg. Three groups have been formed: control group (n=6), Bevacizumab group (n=6) and corneal burn. I. Corneal burn Group: One eye of all subjects are burnt with AgNO3-KOH. The inflammation and neovascularization that were formed experimentally are treated with subconjunctival physiological saline solution in 3 days. II. Bevacizumab Group: One eye of all subjects are burnt with AgNO3-KOH. The inflammation and neovascularization that were formed experimentally are treated with subconjunctival Bevacizumab in 3 days. III. Control Group: During the study all subjects are fed ad-libitum without any treatment During the study, all groups are fed ad-libitum. On the 21st day of the study, the total antioxidant and oxidant levels of blood and tissue samples are examined. Total antioxidant levels of the Bevacizumab Group plasma samples showed an insignificant surge (p>0.05) with respect to the Control Group. The highest erythrocyte TAS levels were observed in the control group. The erythrocyte TAS levels of the corneal burn group were low with respect to the Control Group while the erythrocyte TAS were at lowest levels in the Bevacizumab Group.