Akut iskemik inmede intra-venöz trombolitik tedaviye bağlı gelişen intraserebral hemorajide risk faktörlerinin saptanması
İdentifying the risk factors for intra-venous thrombolysis-related intracerebral hemorrhage in acute ischemic stroke
  1. Tez No: 360209
  2. Yazar: EZGİ SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ÖZCAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Akut iskemik inmede, semptom başlangıcı sonrası ilk 3-4,5 saat içinde uygulanan İV rt-PA tedavisinin etkinliği gösterilmiş olup, semptomatik intraserebral kanamalar (SİSK), bu tedavinin en korkulan komplikasyonudur. Bu çalışmadaki amacımız; akut orta serebral arter iskemik inmesi ile başvuran, semptom sonrası ilk 3-4,5 saat içerisinde İV rt-PA tedavisi verilen hastalarda, intraserebral kanama için risk oluşturabilecek olan faktörleri ve bu kanamaların klinik üzerine etkilerini değerlendirmek, bunun için alınabilecek önlemleri belirlemektir. Çalışmaya 02.11.2008-29.07.2013 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne semptom sonrası ilk 4,5 saat içerisine başvuran, orta serebral arter iskemik inmesi tanısı konulan, rt-PA tedavisi için kontrendikasyonu olmayıp, tedavi uygulanan 18 yaş üzeri 100'ü kadın (% 45,2), 121'i erkek (% 54,8) olan, toplam 221 hasta dahil edildi. SİSK için SITS MOST'un tanımı kullanıldı. 221 hastanın 50'sinde (%22,6) asemptomatik intraserebral kanama (AİSK) gözlenirken, 9'unda (%4,1) SİSK gözlendi. SİSK'sı olan hastalarda, olmayanlara göre, başvuru anındaki ortalama ASPECT skoru, 5. gün ölçülen glukoz seviyeleri, 24 saat sonraki NIHSS puanı, 3. Ay mRS ortalaması ve mortalite oranları istatiksel olarak anlamlı yüksekti. Önceki çalışmalara göre beklenen sınırlar arasında saptanan SİSK'nın, kötü prognostik özellikte olduğu görüldü. Tedavi öncesi serebral BT'deki erken iskemik değişikikler ve ölçülen kan glukoz yüksekliği; SİSK için risk faktörü olarak saptanmış olup, bunlara yönelik iyi değerlendirme ve müdahalelerin kanama oranını azaltabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The efficacy of İV rt-PA administered between 3 and 4,5 hours after the onset of symptoms in acute ischemic stroke has been demonstrated but symptomatic intracerebral hemorrhage (SIH) is the most feared complication of this treatment. We aimed to identify the risk factors for intracerebral hemorrhages in acute middle cerebral artery stroke patients that treated with İV rt-PA between 3 and 4,5 hours after the onset of symptoms and the effects of these hemorrhages on clinical state, also to determine the countermeasures for them. 221 patients with acute middle cerebral artery stroke who admitted to Eskişehir Osmangazi University Department of Emergency Medicine within 4,5 hours of symptom onset between 2 November 2008 and 29 July 2013 enrolled in the study. They were over 18 years old and had no contraindication for rt-PA medication. 100 of 221 patients were female (% 45,2) and 121 of them were male (% 54,8). Defination of SITS MOST for SIH was used. 50 of 221 patients had asymptomatic intracerebral hemorrhage (%22,6) and 9 of 221 had SIH (%4,1). The average ASPECT score on admission, the NIHSS score of patients after 24 hours from baseline assessment, the mean mRS score at 3 months, mortality and the glucose levels measured after 5 day from the treatment were significantly higher in patients who showed SIH than in patients without SIH. According to previous studies, the rate of SIH was within the expected range. It was seen that SIH was a poor prognostic factor. In our study, early ischemic changes on serebral CT and high glucose levels were independent risk factors for SIH. A good assessment of these factors and interventions for them can reduce the SIH rate.