Hipertansif ebeveynlerin normotansif çocuklarında karotis intima-media kalınlığı ve aortik sertliğin değerlendirilmesi
Carotid intima-media thickness and aortic stiffness in normotensive children of hypertensive parents
  1. Tez No: 360210
  2. Yazar: ALİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYİR KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ailede hipertansiyon öyküsü ile kan basıncı yüksekliği arasında belirgin korelasyon saptanmıştır. Çalışmamızda hipertansif ebeveyn çocuklarında hipertansiyon gelişmeden karotis intima-media kalınlığı ve aortik sertlik değerlendirerek subklinik aterosklerozun değerlendirilmesi amaçlandı. Esansiyel hipertansiyon tanısı ile takip edilen ebeveynlerin 67 normotansif çocuğu ile ebeveynlerinde hipertansiyon öyküsü olmayan 39 normotansif çocuk karotis intima-media kalınlığı ve aortik strain, distensibilite, aortik sertlik indeksi ve elastik modülüs gibi aortik sertlik değişkenleri açısından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Significant correlation between the hypertension history and high blood pressure was determined when considered the age, race and gender. In this study, by looking into the carotid intima-media thickness and aortic stiffness before the development of hypertension in children of hypertensive parents the evaluation of subclinical atherosclerosis was aimed. We compared the carotid intima-media thickness, aortic strain, distensibility, stiffness index and elastic modulus in 67 normotensive children of parents who were follow-up with the diagnosis of essential hypertension and 39 normotensive children of parents who were not have hypertension history. While there was no significant difference between the two groups in terms of systolic, diastolic, average blood pressure and pulse pressure (p>0.05), in the study group the systolic blood pressure was higher after 15 years and older. No significant difference between the control and the study groups in terms of the interventricular septum thickness, posterior wall of the left ventricle thickness, left ventricle systolic and diastolic diameter and aortic annulus diameter was detected (p>0.05). In the study group left atrium diameter was statistically more significant compared to the control group especially after age 15 (p=0.01). The mean, maximum and minimum values of carotid intima-media thickness were significantly different in the study group compared to the control group in all age (respectively p˂0.001, p˂0.001, p=0.006). Aortic systolic and diastolic diameters in normotensive children of hypertensive parents is bigger compared to the control groups (respectively p=0.014, p=0.001). While there was no difference between the study and the control groups in terms of the aortic strain, aortic distensibility, elastic modulus and stiffness index (p>0.05), in the study group aortic distensibility is lower and aortic stiffness index is higher in the 15 years and older children. In our study, increasing carotid intima-media thickness in all age and establishing the aortic distensibility and aortic stiffness index in only at the 15 years and older, in normotensive children of hypertensive parents is may indicate the present subclinical atherosclerosis.