Kronik koroner arter hastalığı olgularında miyokardiyal canlılığın dual enerjili bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi: 3 tesla MRG ile karşılaştırma
Dual-energy CT for the assessment of chronic myocardial infarction in patients with chronic coronary artery disease: comparison with 3-T MRI
- Tez No: 360236
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMECİT KANTARCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Cardiology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Koroner arter hastalığı (KAH) gelişmiş ülkelerde en yaygın ölüm nedeni olup tanıda görüntüleme giderek daha önemli hale gelmektedir. Bu hastalarda canlı myokardın tanımlanması doğru tedavi yönteminin seçimi ve prognoz açısından önemlidir. Bu çalısmada, yeni teknolojik gelişmelerle yakın zamanlarda kullanım alanı bulan Dual Enerjili Bilgisayarlı Tomografi (DEBT)'nin miyokardiyal canlılığın değerlendirilmesindeki etkinliğini kardiyak Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) bulgularıyla karşılaştırarak saptamak amaçlanmıştır. Çalışmamıza kronik koroner kalp hastalığı olan 38 hasta dahil edildi. Kardiyak BT çekimi çift tüplü 128 kesitli BT cihazı (Somatom Definition, flash, Siemens, Healthcare Forchheim, Germany) ile Dual Enerji modunda gerçekleştirildi. 100 kV, karma 120 kV, 140 kV ve iyot haritası görüntüleri elde edildi. Kardiyak MRG 3-T MRG cihazı ile (Magnetom Skyra; Siemens Healthcare, Berlin, Germany) gerçekleştirildi. Bütün görüntüler aynı çalışma istasyonunda (Syngo Via Console, software version 2.0; Siemens AG Medical Solutions, Germany) Amerikan Kalp Derneğinin sol ventrikül 17 segment modeline göre değerlendirildi. Kronik enfarkt alanları segment olarak tespit edildi. Enfarkt genişliği transmural ve subendokardiyal olarak sınıflandırıldı. Geç kontrastlı MRG görüntüleri altın standart olarak kabul edilerek farklı seri DEBT görüntülerinin enfarkt varlığını tespit etme ve duvar tutulum kalınlığını belirlemedeki ilişkisi, sensitivite, spesifitesi ve tanısal doğruluğu hesaplandı. Farklı seri BT görüntülerinin enfarkt alanını teşhisinde anlamlı ilişki saptanırken, enfarkt alanının genişliğini tespitinde anlamlı ilişki saptanmadı. Dual enerji gri skala BT görüntülerinin enfarkt alanının tespitinde 100 kV, karma 120 kV ve 140 kV için sensitivite değerleri sırasıyla % 79,5, % 75,6 ve % 62,8 olarak hesaplandı. Dual enerji iyot haritası görüntüleri geç kontrastlı MRG ile karşılaştırıldığında sensitivite % 78, spesifite % 96 ve tanısal doğruluk % 94 olarak hesaplandı. Sonuç olarak, DEBT görüntüleri myokardiyal kronik enfarktın teşhisinde kullanılabilir. Özellikle MRG yapılamayacak hastalarda koroner BT Dual enerji modunda çekilerek miyokardiyal canlılığın belirlenmesi sağlanabilir. Ancak transmural enfarkt alanlarının tespitinde yetersiz kalmaktadır ve iyot haritalarındaki artefaktları düzeltmek için yeni teknolojik gelişmelere ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease (CAD) is the most common cause of mortality in developed countries and imaging is being gradually important at diagnosis. For those patients, identification of viable myocardium is very important for selection of the proper therapeutic strategy and monitoring of the therapeutic outcome. Recently, Dual-Energy CT (DECT) is being used for a growing number of clinical applications in cardiac diseases. In this study, we aimed to determine the effectiveness of Dual-Energy CT (DECT) in evaluation of myocardial viability by comparing its data with cardiac MRI data. Thirty-eight patients with chronic coronary heart disease was included in this study. Cardiac CT scans were obtained on double tube and 128 slice CT scanner (Somatom Definition, Flash, Siemens, Healthcare Forchheim, Germany) with the Dual Energy mode. 100 kV, blended 120 kV, 140 kV and iodine map images are obtained. Cardiac MRI was performed by 3-T MRI scanner. All images were analyzed on the same Workstation and myocardium was divided into 17- segments using the American Heart Association's segmentation of the left ventricle. Chronic infarct areas were identified as segments and extent of infarction areas were classified as transmural and subendocardial. By considering contrast-enhanced delayed MR images as the gold standard, correlation, sensitivity, specificity and diagnostic accuracy for different series of DECT images were calculated in detection of infarct area and in determining of the extent of infarction areas. In analyzing different series of CT images, a significant correlation was detected in the diagnosis of infarct area, but no significant correlation was found in assessing of infarction area extention. Sensitivity was calculated as 79.5 %, 75.6% and 62.8% for 100 kV, blended 120 kV and 140 kV, respectively for gray scale CT images of dual energy in the determining of the infarct area. As dual energy iodine map images were compared with contrast-enhanced delayed MRI, sensitivity, specificity, and diagnostic accuracy were calculated as 78 % , 96 % , and 94%, respectively. Dual energy CT images can be used in the diagnosis of chronic myocardial infarct. Myocardial viability can be evaluated by coronary CT Dual Energy mode especially for patients who cannot undergo MRI. However, this technique is relatively insufficient in assessing of the transmural infarct area. Further technical improvements are needed for to lower artifacts and improve sensitivity on myocardial iodine distribution mapping.