Toplumda gelişen pnömonide etyolojik ve prognostik faktörler
Etiologic and prognostic factors in community acquired pneumonia
- Tez No: 360242
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAYNAR, PROF. DR. LEYLA SAĞLAM, PROF. DR. METİN AKGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Toplumda Gelişen Pnömoni (TGP) sık görülmesi ve mortalite sebebi olması nedeniyle önemli bir sağlık sorunudur. Ampirik tedavi kararının verilmesinde hastaların akciğer grafisi, laborotuar bulguları ve ek hastalıkları olup olmadığı kritik öneme sahiptir. TGP'li hastalarında etyolojik değerlendirme yapılması ve prognostik belirteçlerin saptanması çok önemlidir. Gereç ve Yöntem: Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Anabilim Dalı polikliniğine veya acil servise Kasım 2011 ile Kasım 2012 tarihleri arasında başvuran 17-80 yaş arası klinik bulgular, akciğer grafisi ve/veya bilgisayarlı tomografi ile TGP tanısı alan 65 hasta çalışmaya alındı. Hastalardan etyolojik değerlendirme için balgam, bronş lavajı direkt bakı mikroskopik incelemesi ve kan, balgam, bronş lavajı kültürü yapıldı. Prognostik faktörlerin belirlenmesi için (hemogram, hemostaz, C-reaktif protein (CRP), sedimantasyon, fibrinojen, biyokimyasal parametreler, taburculuk günü serum ve plazma örnekleri alındı. Amerikan Toraks Derneği (ATS), pnömoni ağırlık indeksi (PSI), CURB-65 kriterlerine göre hastalar gruplandırıldı ve prognozla ilişkileri belirlendi. Verilerin analizinde SPSS v20 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Community acquired pneumonia (CAP) is an important health problem because of its high prevalence and mortality. In empirical treatment desicion, clinical data has critical importance. In this study, we aimed to determine the etiolocigal factors and prognostic markers in the patients who have CAP. Materials and Methods: Present study was conducted with 65 patients with CAP, who were referred to Ataturk University Medical Faculty Pulmonary Medicine and Emergency Departments between November 2011 and November 2012. For etiologic evalution, sputum, bronchial lavage, direct microscopic examination and cultures of blood samples and bronchial lavage were performed. For prognostic evalution, complete blood count, CRP, sedimentation, fibrinogen and biochemical parameters were evaluated on the first day and discharge day. The patients were classified according to ATS, PSI and CURB-65 critera and their associations with prognosis were analysed. For satistical analyses, SPSS v20 program was used.