Toplumda gelişen pnömonide lipokalin-2 düzeyinin pnömoni ağırlığı ile ilişkisi
The association of lipocalin-2 level and pneumonia severity in community-acquired pneumonia
- Tez No: 452332
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAYFUN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Toplumda gelişen pnömoni (TGP) tanılı hastalarda, tanıya katkı sağlayan, hastalığın ağırlığını gösteren, tedaviye yön veren ve kolay uygulanabilen laboratuvar testlere ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, plazma lipokalin-2 düzeyinin, pnömoni tanısındaki yeri ve pnömoni ağırlığı ile ilişkisi araştırıldı. Çalışmaya (TGP) tanısı alan 61 hasta ve kontrol grubu olarak 40 gönüllü olmak üzere toplam 101 kişi alındı. Çalışmaya katılan tüm bireylerin plazma Lipokalin-2 (LCN2), tam kan sayımı, Eritrosit Sedimantasyon Hızı (ESH) ve C-Reaktif Protein (CRP) düzeyleri ölçüldü. TGP tanısı ile tedavi edilen hastalarda Pnömoni Ağırlık Skoru (PSI: Pneumonia Severity Index) ve CURB-65 skorları hesaplandı. Hasta ve kontrol grubu arasında plazma LCN2 düzeyleri karşılaştırıldı ve hastalarda plazma LCN2 düzeyi ile pnömoni ağırlığı arasındaki ilişki incelendi.
Özet (Çeviri)
There is a need for the laboratory tests which are easily performed, contribute to the diagnosis, indicate the severity of the disease and guide to the treatment in patients with community-acquired pneumonia (CAP). The association of plasma lipocalin-2 levels with pneumonia severity and diagnosis was investigated in the study. A total of 101 people, 61 of them as a patient group who have the diagnosis of CAP and 40 of them as a healthy control group were included to the study. Plasma lipocalin levels (LCN2), hemogram, eritrocyte sedimantation rate (ESR) and C-reactive protein (CRP) were measured for both groups. Pneumonia Severity Index (PSI) and CURB-65 scores were calculated in the patient group. LCN2 levels were compared between patient and control groups, and, the association of plasma LCN2 levels with pneumonia severity were investigated in patients.