Nöron hücre kültüründe gama ışını, lazer, x ışını ve görünür ışık ışınlarının hücreler üzerindeki canlılık oranlarına, total oksidan ve antioksidan parametrelere, kalsiyum, potasyum ve sodyum elementlerinin konsantrasyonuna etkilerinin incelenmesi
The effects of gamma ray, x ray, lazer and visible light on viability, total oxidant-antioxidant capacity, Na, K and Ca concentrations in neuronal cell culture
  1. Tez No: 360256
  2. Yazar: ABDULLAH ÇOLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MÜRTEZA ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada radyoaktif kaynaklardan elde edilen ışınlar (Gama Işını, X ışını), LAZER ve görünür ışığın nöron hücre kültürlerinde etkileri araştırıldı. Bu amaçla nöron hücreleri üzerinde bu ışınların nörotoksik veya koruyucu etkileri tespit edilmeye çalışıldı. Hücreler nöron kültürü protokollerine göre çoğaltıldı ve sonrasında radyoaktif kaynaklardan elde edilen ışınlara, LAZER'e ve görünür ışığa belirli dozlarda ve belirli sürelerde maruz bırakıldı. Işınların, bu ışınlara maruz bırakılan nöron hücre kültürlerinde MTT yöntemiyle canlılık üzerine, total oksidan kapasitesine, total antioksidan kapasitesine, kalsiyum, potasyum ve sodyum elementlerinin konsantrasyonuna olan etkileri değerlendirildi. Bu değerlendirmeler sonucunda radyasyonun düşük dozlarda canlı nöronlar üzerinde apopitozisi indükleyerek etki yapabildiği, görünür ışığın ise yüksek şiddette ve dalga boyunda maruz bırakılan ışının süresine de bağlı olarak canlı nöronlar üzerine yüksek oranda apopitozisi indükleyerek etkileyebildiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Gamma ray, x ray, LAZER and visible light on neuronal cell culture were investigated. Hence the neurotoxic or protective effects of this rays were studied to determine on neurons. The cells were amplified by neuron culture protocols then were exposed to radyoactive beams, LAZER and visible light for specific doses and times. The effects of beams on neuronal cell cultures viability by MTT assay that exposed to the beams, total oxidant-antioxidant capacity, Ca, K, Na concentrations were evaluated. As a result of this evaluations, it was determined that radiation can affected on live neurons with including the induction of apoptosis at lower doses, visible light can highly affected on live neurons that exposed to high intensity and wavelength of the light with including the induction of apoptosis.