Nükleer tıp laboratuvarları için artortam alarm seviyeli radyoizotop doz kalibratörü araştırma ve geliştirme çalışmaları
- Tez No: 36026
- Danışmanlar: DR. SERDAR AKDURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
S. ÖZET Bu çalışmada, nükleer tip laboratuvarlan için artortam alarm seviyeli radyoizotop doz kalibratörünttn, gerçekleştirilen bir prototipinde araştırılması ve geliştirmesi üzerinde durulmuştur. Çalışmanın amacı, daha ekonomik, standart performansta doz kalibraîörünün gerçekleştirilmesidir. Çalışma genel olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Birincisinde doz kalibratörü teorik olarak incelenmiş ve performansı etkileyen hususlar üzerinde durulmuştur. Diğer kısımda ise istenilen özellikte doz kalibraîörünün gerçekleştirilmesi açıklanmıştır. Nükleer tip laboratuvarlarmda kullanılan doz kalibratörü, hastalıkların teşhis ve tedavisi maksadıyla kullanılır. Doz kalibratörünün önemli parçalan olan iyonizasyon odası, yüksek giriş dirençli ön yükselteç, kontrol ve giriş-çıkış birimlerinin' açıklanması teorik incelemenin konusudur. Bu parçaların özellikle iyonizasyon odasının geliştirilmesi bu kısımda incelenmiştir. Geliştirme için, tasarlanıp gerçekleştirilen prototip kullanılmıştır. Cihaz, 2 aim. basınçla argon gazı doldurulmuş iyonizasyon odası, yüksek giriş dirençli önyüksetteç için 3N 201 çift kapılı Mosfet, mikrobilgisayar için Mel 8052AH mikroişlemci, analog / dijital dönüştürücü için ADC 0804, gösterge olarak Philips 2x16 karakterli gösterge ve diğer elemanlarla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, cihaz tarafından her ölçme sonunda kullanılan radyoizotoplara ait düzeltme faktörleri; hem gtocelleşıirilebilmekte hem de Ni-Cd batarya ile sürekli korunabilmektedir. Nükleer tıp laboraruvannda emniyetli bir çalışma sağlamak için artortam değeri ölçülmektedir. Bu değer sürekli olarak G.M. dedektör ile ölçülür. Sayılan değer alarm seviyesinin üstüne çıktığında isteğe göre sesli olarak ikaz verilir. Bu sistem, özel ön yükselteç elemanları sağlandığı takdirde, güvenilir bir şekilde standart ölçme sahasında nükleer tip laboraruvannda kullanılabilir. 55
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY Ih this thesis, we have tried to develop a radioisotope dose calibrator with background alarm level for nuclear medical laboratories. The main aim of this study is to realize radioisotope dose calibrator. The work include two parts, one of them is theoretical approach to dose calibrator and the other one is the design of a dose calibrator with required features. Dose calibrator is used in nuclear medical laboratory to measure radioisotope dose for diagnosing and treating illnesses. Explanation of ionization chamber, extremely high impedance pre-amplifier, control and input-output units which are important parts of dose calibrator is the basic target of the theoretical study. Especially development of ionization chamber is studied in this section. A prototype designed for this purpose was used. The device is made by using 2 atm. pressured argon gas filled ionization chamber, 3N 201 Dual Gate Mosfet for pre-amplifier, Mel 8052AH for micro computer, ADC 0804 analog to digital converter, Philips display (2x16 Character) and other components. A Ni,Cd back-up battery is used to provide continuous electrical supply to the cell in case of power failure or during instrument reallocations. For a reliable work in nuclear medicine, it is necessary to have background contamination alarm. Background level is measured continuously by using GM. detector. When the measured value is over the alarm level, an alarm sound is heard optionally. This system can be used securely in standard measurement range in nuclear medical laboratories, if the required preamplifier components are provided. 56