Değişik yetiştirme sistemlerinin etlik piliçlerde verimle ilgili kimi özellikler üzerine etkileri
- Tez No: 36027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Z. SERVET YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, değişik yeüşlirme sistemlerinin etlik piliçlerde verimle ilgili kimi özellikler üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırmada materyal olarak Arbor Acres genotipi etlik civcivler kullanılmıştır. Civcivler ilk üç hafta tel tabanlı kafeste, plastik tabanlı kafesle ve yerde olmak üzere üç farklı yetiştirme sisteminde barındınlmıştır. Dördüncü haftadan itibaren tel ve plastik tabanlı kafes gruplarında yetiştirilen piliçlerin bir kısmı yere alınarak üretim dönemi sonuna dek yerde yetiştirilmiştir. Böylece dördüncü haftadan itibaren 0-7 hafta boyunca tel tabanlı kafeste, 0-7 hafta boyunca plastik tabanlı kafeste, 0-3 hafla plastik tabanlı kafeste ve 4-7 hafla arası yerde, 0-3 hafla tel tabanlı kafeste ve 4-7 hafla yerde, 0-7 hafta yerde olmak üzere beş farklı yetiştirme sistemi oluşturulmuştur. Denemede bu yetiştirme sistemlerinin piliçlerde canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yemden yararlanma, karkas özellikleri ve bacak-karkas kusurları üzerine olan etkileri incelenmiştir. Üçüncü haflada canlı ağırlık ve canlı ağırlık artışı üzerine yetiştirme sistemleri arasındaki farklılıklar önemli bulunmuş, bu dönemde yer grubu, kafes gruplarından daha iyi sonuç vermiştir. Yemden yararlanma bakımından 0-3 hafla yetiştirme sistemleri arasındaki farklılık kafes sistemleri lclıine önemli, 0-6 ve 0-7 haftalar arasında ise önemsiz bulunmuştur. Beşinci haftadan itibaren bütün yetiştirme sistemlerindeki dişi piliçler benzer canlı ağırlık göstermişlir.Allıncı haftada canlı ağırlık bakımından tel tabanlı kafeste yetiştirilen piliçlerle, dördüncü haftadan sonra yere alınan gruplar arasında farklılık bulunmamıştır. Yedinci hafta canlı ağırlığı bakımından tel tabanlı kafes ve yer gruplarındaki erkekler benzer sonuçlar vermiştir. Altıncı haftada karkas ağırlığı üzerine yetiştirme sistemleri arasındaki farkldık önemsiz, yedinci haftada ise önemli bulunmuştur. Yedinci haftada kemik özellikleri bakımından yetiştirme sistemleri arasında önemli bir farklılık saptanmamıştır. Altıncı ve yedinci hafta kesimlerinde saplanan karkas kusurlarının yetiştirme sistemlerinden etkilenmediği anlaşılmıştır. Bacak kusurları bakımından da yetiştirme sistemlerine dağılım oranları önemli bulunmamıştır. Sonuç olarak, kafeste ve yerde yetiştirme sistemleri arasında önemli bir farklılık saptanmamıştır. İlk üç hafta canlı ağırlık artışı ve üçüncü haftada ulaşılan canlı ağırlık, yer grubunda daha iyi sonuç verirken, yetiştirme döneminin yedinci haftasında tel tabanlı kafes grubu ile yer grubu arasmda fark bulunmamıştır. Plastik tabanlı kafes grubu, yetiştirme dönemi boyunca en düşük canlı ağırlığı vermiştir. Denemede saptanan karkas ve bacak kusurlarının yetiştirme sistemlerine dağılışı arasındaki farklılık önemli bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In Uıis study, llie effects of various types of rearing systems on broiler's productivity were examined. Arbor Acres genotypes of broiler clucks were used. In the three types of rearing system, chicks were housed in wired bottom cages, plastic mesh cages and on litter for the first 3 weeks. From the beginning of 4lh week, the broilers which half of them were taken to litter from cages reared until the end of the experiment. Therefore, it was occured five types of different rearing systems by 0-7 weeks on wired bottom cages, 0-7 weeks on plastic mesh cages, 0-3 weeks on plastic mesh cages then 4-7 weeks on litter, 0-3 weeks on wired bottom cages then 4-7 weeks on litter and 0-7 weeks on litter. In tltfs experiments, effects of different types of rearing systems on body weight, body weight gain, feed conversion, carcass properties and carcass-leg abnormalities of broilers were studied. In third week, effects of difference due to rearing systems on body weight and body weight gain were found significiant and litter groups showed better results than cage groups. For feed conversion, while difference between 0-6 and 0-7 weeks rearing systems. All female broilers showed nearly similar weight in all types of rearing systems from the 5th week until the end of experiment. There was no differences found between rearing systems on carcass weight in 6th week, but in 7th week. Also Uiere were not significiant differences on bone properties between rearing systems in 7th week. Carcass abnormalities which were detected in 6th week and 7th week slaughters, were not effected by the rearing systems. For leg abnormalities, distribution ratios to rearing systems found not significiant. As a result, there were not significiant differences found between cage and litter rearing systems. Birds reared on litter showed Uie highest body weight and body weight gain than birds reared on cage system at 3 week of age, but in the 7th week of rearing period there was no difference found between wired bottom cages and litter group. It would be better to arrange more experiences with plastic like materials in order to discuss rearing period problems and to get certain datas.