Acil servise araç içi trafik kazası nedeni ile başvuran hastalarda kan alkol düzeyi ile yaralanma ciddiyetinin ilişkisi
The relationship between blood alcohol concentration and injury severity in patients admitted to emergency depatment after motor vehicle accident
- Tez No: 360262
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURDAN ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Doğan, S. Acil Servise araç içi trafik kazası nedeni ile başvuran hastalarda kan alkol düzeyi ile yaralanma ciddiyetinin ilişkisi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2014. Acil servise araç içi trafik kazası (AİTK) ile başvuran hastalarda kan alkol düzeyi ile yaralanma ciddiyeti, taburculuk ve ölümün ilişkisini belirlemek ve hastaların bakımında, sonuçlandırılmasında daha dikkatli ve planlı olmak amacıyla 15.09.2011–14.09.2012 tarihleri arasında ileriye dönük olarak yapılmıştır. Çalışmaya 18 yaş ve üstü tüm AİTK geçirenler alınmıştır. Toplam 324 hastanın 210'u erkekti. 52'si (%16) alkollüydü. Alkol alımı en fazla (%26) 35-44 yaş grubundaydı.
Özet (Çeviri)
Doğan, S. The relationship between Blood Alcohol Concentration and Injury Severity in patients admitted to emergency depatment after motor vehicle accident. Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Medical Speciality Thesis in Department of Emergency Medicine, Eskişehir, 2014. In thıs prospective cohort study, we compared blood alcohol concentration (BAC) and injury severity, tests, imagings, mortality and clinical outcomes in patients suffered from motor vehicle accidents (MVA). In the emergency department, 18 and older and MVA victims were included during September 15th 2011-September 14th 2012. We have 324 patients in total. 210 (%64.8) of them were male. Rate of intoxicated patients with alcohol was %16 (n=52). Alcohol ingestion was maximum (%26) between 35-44 yo.