Acil serviste servikal travmalarda maliyet analizi
Cost effecti̇veness analysi̇s of cervi̇cal traumas in emergency department
- Tez No: 610269
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR CANDER, DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Acil servise servikal travma ile başvuran hastalarda uygulanmış görüntüleme yöntemlerinin retrospektif incelemesi ile NEXUS veya Kanada kriterlerinin tam olarak uygulanması ile bu maliyetin azaltılıp azaltılamayacağı araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif gözlemsel tek merkezli çalışma 01/03/2019-30/05/2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde yapıldı. 2018 yılında servikal travma ile başvurmuş hastalar çalışmaya dahil edildi. Bu hastaların yaş, cinsiyet, NEXUS ve Kanada kriterlerinin pozitifliği hem tetkiklerin hem toplam maliyet hem de acil serviste kalış süresi ve yatış durumu kayıt edildi. Bulgular: Çalışma süresince 38456 servikal travma hastasının 20234'üne BT ve 9876'sına servikal grafi çekilmişti. Bu hastalardan 326 hasta rasgele örneklem ile seçildi. Hastaların 147'si (%45,1) kadın idi. Tüm hastaların yaş ortalaması 47,2±16,3 olarak tespit edildi. En sık servikal travma nedeni araç içi trafik kazası, bunu araç dışı trafik kazası takip etmekteydi. BT altın standart olarak kabul edilirse NEXUS kriterlerinin servikal patolojiyi tespit etmede duyarlılığı %96,55; özgüllük %11,72; PPV %89,18 ve NPV %10,82 olarak tespit edilmiştir. Servikal grafide tespit edilmeyen ve BT de tespit edilen hiçbir kırık olgusu yoktu. NEXUS kriterlerine göre toplamda 1907,1 TL; Kanada kriterlerine göre toplamda 1062,7 TL gereksiz maliyet oluşmuştur. Sonuç: NEXUS ve Kanada kriterlerin uygunlanması ile servikal travma ile acil servise başvuran hastalarda görüntüleme maliyeti düşürülebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives: We investigated whether or not this cost could be reduced by applying NEXUS or Canadian criteria with a retrospective review of imaging methods in patients presenting to the emergency department with cervical trauma. Materials and Methods: This retrospective observational single-center study was performed between 01/03 / 2019-30 / 05/2019 at the Emergency Medicine Clinic of Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital, Health Sciences University. Patients who presented with cervical trauma in 2018 were included in the study. Age, sex, NEXUS and Canadian criteria positivity of these patients were recorded as well as total cost of examinations, length of stay in emergency department and hospitalization status. Results: Of the 38456 cervical trauma patients, 20234 had CT and 9876 had cervical radiography. Of these, 326 patients were randomly selected. 147 (45.1%) of the patients were female. The mean age of all patients was 47.2 ± 16.3 years. The most common cause of cervical trauma was an in-vehicle traffic accident followed by an out-of-vehicle traffic accident. If CT is accepted as the gold standard, the sensitivity of NEXUS criteria to detect cervical pathology is 96.55%; specificity 11.72%; PPV was determined as 89.18% and NPV was determined as 10.82%. There were no fractures that were not detected on cervical radiography and detected on CT. According to NEXUS criteria, a total of 1907.1 TL; According to the Canadian criteria, a total of 1062.7 TL unnecessary cost was incurred. Conclusion: It was concluded that the cost of imaging can be reduced in patients presenting to the emergency department with cervical trauma by applying NEXUS and Canadian criteria.