Malign melanom olgularımızın histopatolojik bulguları, klinik evrelemesi ve tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
The evaluation of histopathological findings, clinical staging and treatment results of malignant melanoma cases
- Tez No: 709771
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Malign melanom sık görülen kanser tipi değildir. Bu yüzden malign melanom hastaları ile ilgili yeterli veri yoktur. Bu sebeple Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hastanesinde malign melanom tanısı konulan ve takip edilen hastaların histopatolojik bulguları, klinik evrelemesi ve demografik verilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hastanesinde Onkolojik Kayıt Birimi verilerine göre Ocak 2010 ve Aralık 2019 tarihleri arasında, melanom tanısı ile takip edilen 87 erişkin hastanın arşiv dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Hastaların 45'i kadın 50'si erkek olup, kadın/erkek oranı 0,9/1 olarak bulundu. Hastaların yaş ortalaması 56.94±16.44 idi (minimum: 24 yaş ve maksimum: 90 yaş). Ortanca yaş, kadın cinsiyette 60, erkek cinsiyette 57 olup benzer idi. Melanom alt tiplerine göre ise, istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Hastaların 73'ü (%81.1) cilt kökenli melanom, 9'u (%10.0) oküler melanom ve 8'i (%8,9) mukozal melanom hastası idi. 5 hastada melanomun primer köken aldığı lokalizasyon belirlenememiştir. Oküler melanomda kadın cinsiyet daha sık iken % 55,5 (e:4 k:5) cilt ve mukozal melanomda erkek cinsiyetin daha baskın olduğu görüldü %50,6 (e:37 k:36) %62,5 (e:5 k:3). Lokalizasyonlarına göre incelendiğinde, ekstremite kökenli melanom sık görülen tipti (n= 32; %33.7). Olguların %22.'i (n=21) baş-boyun, %9,5'i (n=9) gövde yerleşimli idi. 5 olguda (%5,3) ise lokalizasyon hakkında veriye ulaşılamadı. Alt ekstremite yerleşimli olgular tüm ekstremite kökenli melanom olgularının %71,8'ini oluşturmaktaydı. Histolojik tipine göre cilt mukozaları incelendiğinde en sık görülen histolojik tip nodüler melanom idi (n=28; %46.7). Cilt kökenli melanom olgularında alt tiplere göre sağkalım incelendiğinde, akral lentiginöz melanomda ortalama 27.1 ay, lentigo melanomda ortalama 26.7 ay, yüzeyel melanomda ortalama 24.4 ay ve nodüler melanomda ortalama 13.5 ay medyan sağkalıma ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Malignant melanoma is not a common type of cancer. Therefore, there is insufficient data on malignant melanoma patients. For this reason, it was aimed to evaluate histopathological findings, clinical staging and demographic data of patients diagnosed and followed up at Yüzüncü Yıl University Hospital. Archive files of 87 adult patients who were followed up with the diagnosis of melanoma between January 2010 and December 2019, were analyzed retrospectively, according to the Oncological Recording Unit data at Yüzüncü Yıl University Hospital. 45 of the patients were women and 50 were men, and the female / male ratio was found to be 0.9 / 1. The mean age of the patients was 56.94 ± 16.44 (minimum: 24 years and maximum: 90 years). The median age was 60 for the female and 57 for the male, and it was similar. There was no statistically significant difference according to the melanoma subtypes. 73 (81.1%) of the patients were skin-derived melanoma, 9 (10.0%) ocular melanoma and 8 (8.9%) were mucosal melanoma. The primary origin of the melanoma in 5 patients could not be determined. While female gender was more common in ocular melanoma, 55.5% (e: 4 k: 5) male gender was more dominant in skin and mucosal melanoma 50.6% (e: 37 k: 36) 62.5% (e: 5 k : 3). When analyzed according to localization, extremity originated melanoma was the common type (n = 32; 33.7%). 22.% (n = 21) of the cases were located in the head and neck, and 9.5% (n = 9) in the trunk. In 5 cases (5.3%), no data was available on localization. Lower extremity localized cases constituted 71.8% of all extremity-derived melanoma cases. When skin mucous membranes were examined according to histological type, the most common histological type was nodular melanoma (n = 28; 46.7%). When survival was examined by subtypes in skin-borne melanoma cases, the median survival was found to be 27.1 months in acral lentiginous melanoma, 26.7 months in lentigo melanoma, 24.4 months in superficial melanoma and 13.5 months in nodular melanoma.