İntrauterin inseminasyon sikluslarında sperm morfolojisinin gebelik prognozuna etkisi
The effect of sperm morphology on pregnancy outcome in intrauterine insemination cycles
  1. Tez No: 360380
  2. Yazar: MEHMET SEÇKİN ÖZIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu retrospektif çalışmada açıklanamayan ve hafif erkek subfertil çiftlerde intrauterin inseminasyon tedavisinde sperm morfolojisinin prognoza etkisi değerlendirilmiştir. Bu amaçla sadece düşük doz gonadotropin ile ovaryan stimulasyonun yapıldığı toplam 412 çifte ait 530 İUİ siklusunda sperm morfolojisinin gebelik hızı başta olmak üzere tedavi başarısına etkileri karşılaştırılmıştır. Total gruptan ( açıklanamayan ve hafif erkek faktörü birlikte) elde edilen verilere göre, klinik gebelik olan sikluslarda bazal sperm morfolojisi (2,4 ± 2,9) ve yıkama sonrası sperm morfolojisi (5,6 ± 4,7) istatistiksel olarak yüksek bulunurken canlı doğum olan sikluslarda sadece yıkama sonrası sperm morfolojisi (5,4 ± 4,5) istatistiksel olarak yüksek bulunmuştur (p< 0,05). Açıklanamayan subfertilitesi olan 337 hastaya yapılan 442 İUİ siklusunun verileri incelendiğinde, klinik gebelik olan sikluslarda yıkama sonrası sperm morfolojisi (5,8 ± 4,7) istatistiksel olarak yüksek bulunurken canlı doğum olan sikluslarda fark saptanmamıştır. Hafif erkek faktör nedeniyle subfertilitesi olan 75 hastaya uygulanan 88 İUİ tedavisi verileri incelendiğinde, klinik gebelik olan sikluslarda bazal ve yıkama sonrası total progresif motil sperm sayısı ile bazal ve yıkama sonrası sperm morfolojisi istatistiksel olarak yüksek bulunmuştur. Aynı grup hastada canlı doğum olan sikluslarda bazal ve yıkama sonrası total progresif motil sperm sayısı ve yıkama sonrası sperm morfolojisi istatistiksel olarak yüksek bulunmuştur (p < 0,05). Klinik gebeliği ve canlı doğumu tahmin edebilmek için yapılan ROC analizinde hem tüm popülasyonda hem de hafif erkek subfertilitesi olan grupta yıkama sonrası normal sperm morfolojisi için eşik değer % 4,5 olarak hesaplanmıştır. Normal sperm morfolojisi % 4,5 olarak alındığında özellikle hafif erkek subfertilitesi olan grup olmak üzere tüm popülasyonda gebelik oranlarının ve canlı doğum oranlarının istatistiksel olarak arttığı tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda gonadotropinler kullanılarak yapılan KOH/ İUİ sikluslarında yıkama sorası normal sperm morfolojisi için % 4,5 olan eşik değerin gebeliğin tahmininde önemli bir parametre olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this retrospective study, the impact of sperm morphology on prognosis in the intrauterine insemination treatment devoted to couples suffering from unexplained and mild male subfertility has been evaluated. To this end, the impact of sperm morphology on the treatment success and especially on the pregnancy rate has been compared in 530 IUI cycles belonging to a total of 412 couples where ovarian stimulation has been made with only a low dose of gonadotropin. According to the data obtained from the total group (the unexplained and mild male factor considered together) while the basal sperm morphology (2,4 ± 2.9) and the after washing sperm morphology (5.6 ± 4.7) have been found statistically high in cycles consisting of clinical pregnancies, only the after washing sperm morphology (5.4 ± 4.5) has been found statistically high in cycles with live birth (p< 0.05). When we examine the data of 442 IUI cycles made to 337 patients having unexplained subfertility, while the after washing sperm morphology (5.8 ± 4.7) has been found statistically high in cycles consisting of clinical pregnancy, no difference has been detected in cycles with live birth. As we examine the data of 88 IUI treatment applied to 75 patients having subfertility due to mild male factor, in cycles with clinical pregnancy the basal and after washing total progressive motile sperm number and the basal and after washing sperm morphology have been found statistically high.