Beyin ölümü klinik tanısının konulması ile beyin ölümü deklarasyonu arasındaki süreyi etkileyen faktörler
Clinical diagnosis of brain death by being placed between the declaration of brain death time factors affecting
  1. Tez No: 360393
  2. Yazar: BAŞAR ATKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA RAMAZANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Beyin ölümü deklarasyonu aşamasında etkin olan hekimlerin beyin ölümü konusundaki hassasiyetleri ve bilgi düzeyleri farklı olabilmektedir. Bu durum beyin ölümünün tespiti sırasında gereksiz tetkik ve testlerin istenmesine; beyin ölümü sonucu gelişen sıvı-elektrolit imbalansının ve hipoterminin yanlış yorumlanmasına neden olmaktadır. Deklarasyon aşamasında konsültasyon yapılan bölümlerin vakayı değerlendirme konusunda gösterdikleri önem ve hız çoğu zaman istenilen düzeylerde olmamaktadır. Amacımız Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Anestezi Yoğun Bakım I ve II Klinikleri'nde Ocak 2011- Aralık 2012 arasında beyin ölümü gelişen vakaların klinik özelliklerini ve donör bakımı sırasında karşılaşılan bulguları değerlendirmek ve klinik tanı sonrasında deklarasyona kadar geçen süreyi etkileyen faktörleri göstermektir
Özet (Çeviri)
Under the declaration of brain death, the physician who is active in the field of brain death may be different levels of sensitivity and knowledge. During this case, the determination of brain death, unnecessary tests and tests to be desired; brain death caused by a fluid-electrolyte imbalance and leads to misinterpretation of hypothermia. Declaration made at the stage of consultation departments in evaluating cases and rate their importance is often not at the desired level. Our goal Akdeniz University Hospital Anesthesia Intensive Care I and II Clinics in January 2011 - December 2012 between brain death and developing cases the clinical characteristics and donor care experience and the findings and the clinical diagnosis after the declaration, the time until the affecting factors is to show