Periton diyalizi hastalarında periton eşitleme testinin yıllar içerisinde değişimi ve bu değişime etki eden faktörlerin tespiti
Changes of peritoneal equalization test in years at peritoneal dialysis patients and determination of factors affecting this change
  1. Tez No: 360400
  2. Yazar: HASAN SÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETTAH FEVZİ ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
SAPD tedavisinde periton membranının geçirgenlik hızının belirlenmesi tedaviyi hastaya göre şekillendirmenin ilk basamağıdır. Periton membranının geçirgenlik hızını belirlemek için PET yapılır. PET uygulaması kolay bir testtir ve tedavi boyunca belli aralıklarla takip edilerek periton geçirgenlik hızındaki değişiklikler izlenebilir. PET sonuçları hastanın periton membranının işlevsel durumunu ortaya koyduğu gibi tedavi yeterliliği hakkında nesnel verilere ulaşılmasını da sağlar. Birçok klinik uygulamada kullanılmasına rağmen, özellikle periton membran fonksiyonu sınıflandırılması ve diyaliz yeterliliğini saptamada kullanılır. Planladığımız bu çalışmada periton diyalizi hastalarında periton geçirgenliğinin zaman içerisinde değişimi ve buna etki eden faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Bu amaçla çalışmaya en az 5 yıldır periton diyalizi uygulanan böbrek yetmezlikli 21 hasta alındı. Retrospektif olarak hastaların dosyaları tarandı ve hastaların yaş, cinsiyet, kan grubu, vücut ağırlığı, periton diyalizi tedavi süreleri, peritonit öyküsü, ACE inh./ARB kullanım öyküsü, viral hepatit öyküleri, KBY etyolojisi kaydedildi.21 hastaya ait başlangıç, birinci ve beşinci yıl PET verileri değerlendirilmeye alındı. Sonuç olarak, bu çalışmada yaş, cinsiyet, VKİ, ACE inh/ ARB kullanımı ve BSA ile D/P kreatinin arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Beş yıllık süre içerisinde idrar miktarında belirgin azalma olmasına rağmen standart sapmanın yüksek olması nedeni ile bu azalma istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Hastaların başlangıç, 1. ve 5. yıl hemoglobin değerleri karşılaştırıldığında hemoglobinde 5. yıldaki düşüş anlamlı bulunmuştur. Bizim çalışmamızda, da literatürle uyumlu olarak zaman içinde UF kapasitesi ve RRF istatistiksel olarak azalma saptandı. Hasta sayımızın azlığı sebebiyle peritonit geçirmenin membran transportu üzerine etkisini istatistiksel olarak gösteremememize rağmen, membran geçirgenliği yükselen 6 hastanın 3'ünde peritonit öyküsü mevcuttu. Çalışmamızın retrospektif olması nedeniyle peritonit geçirdikten sonra hastalarda olan biyokimyasal ve peritondaki değişiklikleri o anda tespit edemedik. Çalışmamız merkezimizde PD olan hastalar arasında yapılan retrospektif bir çalışmadır. Retrospektif bir çalışma olması nedeniyle hastaların bazı verilerine ulaşılamamıştır. Ne kadar glukoz konsantrasyonlarına maruz kalındığı, icodekstrin kullanımı gibi veriler kullanılamamıştır. İnflamasyonun değerlendirilmesi için daha hassas parametreler elimizde mevcut değildi. Bazal, 1. ve 5. yıl peritondaki değişiklikleri histopatolojik veya biyokimyasal olarak gösterecek verilerimiz yoktu. Peritondaki değişikliği sadece klinik pratikte şu an kullanılan PET'deki değişikliklerle değerlendirmeye çalıştık. Bunlar çalışmamızın eksik yönleridir. PET'in kolay yapılabilir olması ve bize hastanın membran geçirgenliği hakkında bilgiler vermesi nedeniyle uzun yıllar noninvazif test olarak kullanılacağa benzemektedir
Özet (Çeviri)
In the CAPD treatment, determination of peritoneal membrane permiability rate is the first step to shape the treatment per patient. PET is made to determine the transmission rate of peritoneal membrane. PET is easy to apply and it can be monitored at regular intervals during treatment by following changes in peritoneal transport rate. PET results reveal the functional status of the patient's peritoneal membrane. Despite the use of many clinical applications, it can be used for classification of peritoneal membrane function and determining the adequacy of dialysis.In this study we examined the changes of peritoneal permeability in time in patients receiving peritoneal dialysis. For this purpose, 21 end stage kidney disease patients who are receiving peritoneal dialysis at least for 5 years, are enrolled in this study. Afterretrospective review of the files the patient's age, sex, blood group, body weight, peritoneal dialysis duration, peritonitis history, ACE inh. / ARB use history, viral hepatitis stories, CRF etiology has been documented. Of 21 patients, the PET data at first year and at fifth year after starting PD were evaluated. As a result, in this study, there was no significant difference between, age, gender, ACE inh / ARB use and D / P creatinine ratio. After five year there was a significant reduction in the amount of urine, but high standard deviation was not statistically significant. Hemoglobin values at baseline, after 1 and 5 year compared , decline at 5.year was found to be significant. In our study, over time statistical significant decrease in RRF and UF capacity was observed with accordance with the literature.Due to our small number of patients, the effect of peritonitis on membrane transport could not show statistically significancy. 3 of 6 patients with rising membrane permeability, has a history of peritonitis.Due to the retrospective nature of the study; biochemical and changes in the peritoneum did not detect in patients at that time after spending peritonitis. Our study is a retrospective study of patients with PD in our center. Exposure to concentrations of glucose and icodekstrin could not be used as data. Due to a retrospective study, some data of patients could not be reached. We did not have more sensitive parameters for assessing inflammation.We did not have data to show histological or biochemical changes in the peritoneum at Basal, 1. and 5. year. We tried to assess changes in the peritoneum, currently used in clinical practice with only PET test changes. Some of the aspects of our work is incomplete. PET test seems likely to be used due to the long years as a noninvasive test because of can be done easily and give us information about the patient's membrane permeability