OPU günü ve embryo transfer günü transvaginal ultrason ile ölçülen endometrial parametrelerin ve renkli doppler ultrason ile ölçülen uterin arter kan akımı indekslerinin, ICSI yapılan hastalarda gebelik sonuçlarını öngörmedeki değeri
The role of endometrial transvaginal ultrasonographic and uterine artery doppler parameters in predicting pregnancy of patients undergoing ICSI ultrasound markers of endometrial receptivity may discriminate implantation success
  1. Tez No: 360402
  2. Yazar: FATMA SERÇİN KAYI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SAKINCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: ICSI yapılan hastalarda ultrason belirteçlerinin uterin reseptiviteyi öngörmedeki değerini saptamak. Materyal Metod: Ocak 2013-Ekim 2013 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Tüp Bebek Merkezi'ne başvuran ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 122 hasta bu çalışmaya katılmıştır. Toplam 29 gebelik elde edildi; gebelikler sonuçlarına göre 9 biyokimyasal (tüm gebeliklere oranı %31) ve 20 klinik gebelik (%69) olarak ayrıldı. Çalışmamızda klinik gebelik oranlarını etkileyen kadın yaşı, vücut kitle indeksi, infertilite tipi, infertilite süresi, ilk değerlendirmedeki bazal FSH, LH, E2, hcg verildiği gündeki E2 konsantrasyonları, infertilite sebepleri, tedavi tipleri, tedavi süresi, tedavide kullanılan ilaç dozları, oluşan ve transfer edilen embryo sayıları, OPU ve ET günleri endometrial kalınlık, endometria patern, uterin arter RI, PI değerleri gibi faktörler klinik gebelik elde edilen, biyokimyasal gebelik elde edilen ve gebelik elde edilemeyen gruplarda karşılaştırıldı. Bulgular: Gebelik olmayan, gebelik olan ve biyokimyasal gebelik olan grupta hastaların yaşı, boyları, ağırlıkları, VKi değerleri, primer ve seconder infetilite oranı, infertilite süresi, tedavi öncesi FSH, LH, tedavi öncesi E2, HCG yapıldığı gün E2 değeri kullanılan ilaç dozu, çatlatma iğne günü, yumurta sayısı, oluşan embryoda en yüksek grade dağılımı, transfer edilen embryo sayısı, OPU günü endometrium kalınlığı, paterni, OPU günü PI, Transfer günü endometrium kalınlığı, paterni, transfer günü PI, RI, OPU/Transfer arası süre anlamlı (p ˃ 0,05) farklılık göstermemiştir. Gebe olan grupta OPU günü RI değeri gebelik olmayan gruptan anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur.(p< 0.05) Sonuç: OPU günü yapılan uterin arter doppler ölçümleri ICSI tedavisinde gebelik sonuçlarını öngörmede kullanılabilir
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the role of ultrasound markers of endometrial receptivity in predicting the outcome of in intracytoplasmic sperm injection (ICSI) cycles. Design: This prospective observational study was conducted at Akdeniz University Medical Faculty IVF unit. 122 consecutive patients whose stimulation cycle resulted in embryo transfer were included in the study. Materials and Methods: Clinical pregnancy occurred in 20 patients, biochemical pregnancy occurred in 9 patients whereas 93 women could not conceive. Demographic and cycle characteristics, sonographic markers of endometrial receptivity (uterine artery [UA] doppler pulsatility [PI] and resistance indices [RI], endometrial thickness and pattern) on oocyte pickup (OPU) and embryo transfer (ET) day were compared between women who conceived clinically, biochemically and did not conceive. Results: There was no statistically significant difference between patient demographics such as age, body mass index, cycle characteristics and quality and number of transferred embryos between conception cycles and non-conception cycles. Endometrial pattern, thickness and UA doppler PI on OPU and ET day, and UA RI on ET day, did not differ between the groups. UA doppler RI was significantly lower on OPU day in women who conceived. Conclusions: Uterine artery doppler examination measurement on OPU day may successfully identify patients who would conceive with ICSI treatment