Otuzbeş yaş üstü infertil hastaların ovulasyon situmulasyonunda multiple doz antagonist ve long lucrin protokollerin karşılaştırılması
Multiple dose antagoninst versus long lucrin protocol in ovulation stimulation of infertile patients over thirty-five years old
- Tez No: 141784
- Danışmanlar: PROF.DR. ONUR KARABACAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
65 ÖZET Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Aile Planlaması, İnfertilite ve Üreme Sağlığı Merkezi Tüp Bebek Ünitesine Ocak 2003- Haziran 2004 tarihleri arasında infertilite yakınmasıyla başvuran ve değerlendirilmeleri sonucu IVF işlemi için karar alman 35 yaş ve üstü 72 hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. Çalışma grubunu oluşturan 34 hastanın KOH protokolünde GnRHAnt'i ve kontrol grubunu oluşturan 38 hastada da GnRHa'u kullanılmıştır. Çalışmaya başlamadan önce tüm hastalar değerlendirilerek üçüncü gün bazal FSH değeri >10 IU/ml, bazal E2 değeri >60 pg/ml, önceki IVF sutlusunda hCG günü E2 değeri =17 mm, 17-15 mm, 14-10 mm follüküllerin adedi, OPU ile elde edilen oosit sayısı, OPU ile elde edilen oositlerden elde edilen Mü oosit sayısı, İCSİ(İntra Sitoplazmik Sperm İnjeksiyonu) yapılan oosit sayısı, 2PN(Pronukleus) embriyo sayısı, İCSİ yapıldıktan sonraki ikinci ve üçüncü günde bakılan grade I ve II embriyo sayısı, embriyo transfer adedi, OPU işleminden66 sonra elde edilen oositler içinde MU oosit buluması yüzdesi, implantasyon hızı, fertilizasyon hızı, klivaj hızı, gebelik hızı, klinik gebelik oranı ve eve bebek götürme hızı gibi verilere bakılarak birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Anlamlı çıkan sonuçlar tablo XVI' da özetlenmiştir. Tablo XVI: Çalışmanın Anlamlı Sonuçlarının Özeti67 Sonuç olarak; induksiyon boyunca analog ortalama %30 lehine giden verilerimiz aynı oranda gebeliklere de yansımış fakat istatistiksel olarak anlam oluşmamıştır. Anlamlılık için daha fazla sayıda vaka almak gereklidir. Bunun için yapılan güç analizinde analog lehine olan farkın istatistiksel olarak anlam kazanması için; bu oranlar aynı kalıp hasta sayısı analog grubunda 121, antagonist grubunda 148 olmak üzere toplam 269 olması gerekmektedir. Gebelik oranlan ise tablo XVII' de gösterilmiştir. TabloXVII: Çalışmanın Gebelik Sonuçları AZ:Anlamsız
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY 72 patients, 35 years of age or over, who have applied to Gazi University Faculty of Medicine Obstetrics and Gynecology Department Contraception-İnfertility-Reproductive Health Center IVF Unit between January 2003-June 2004 with the complaint of infertility and accepted for IVF. Patients who fulfills inclusion criterias below has been taken randomly to our study. At COH protocol, GnRHAnt was used in 34 patients in the study group and GnRHa was used in 38 patients in the control group. Patient inclusion criterias were; under age of 35, day three basal FSH500 pg/ml, >4 oocyte development in COH, both ovaries present, no previos ovarian surgery or cystectomy and no known diagnosis of advanced endometriosis. Clinical and epidemiological properties such as age, infertility period, cause of infertility, BMI, gravida, parity, abortus, ectopic pregnancy, basal FSH and estradiol levels have been evaluated. Each group has been compared by evaluating total gonadotropin dose used during COH or following embryo transfer, by the period of ovulation induction, by the number of days coasted, by the E2 level in the serum during 4-6, 7-8, 9-10, 11-12, 13-14 days of the induction, by the maximum E2 level, by the maximum LH level, by the number of follicles >=17 mm, 17-15 mm and 14-10 mm on the day of hCG, by the number of oocytes obtained by OPU, by the MJJ oocyte number obtained from the oocytes retrieved by OPU, by the number of oocytes undergone to ICSI, by the number of 2PN embryo, by the number of grade 1 and 2 embryo number checked on the third day of ICSI,by the number of embryo transfer, by the percentage of MU oocyte in the oocytes retrieved by OPU, by implantation rate, by69 fertilization rate, by cleavage rate, by pregnancy rate, by clinical pregnancy rate and by take- home baby rate. Significant results are summarized in table XVI. Table XVI: Results70 Results of our data were in favour of analogues in mean of 30 %, also these results reflected in analog group to pregnancy rate, but not statistically significant. Power analysis showed that analogue group should have 121 and antagonist group 148, overall 269 patients to be statistically significant. Pregnancy results are shown in table XVII. TabloXVII: Pregnancy Results NS:Not significiant