Ivf tedavisine alınan hastalarda seri inhibin a ölçümleri ve sonuçlarının tedavi prognozuna etkisi
The effect of serial inhibit a measurements and results on treatment prognosis in patients under Ivf treatment
  1. Tez No: 609051
  2. Yazar: SAMETTİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞET CEM FIÇICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: İnhibin ovulasyonun düzenlenmesinde parakrin ve endokrin rol oynar. İnhibin B foliküler faz boyunca yavaş ve pulsatil olarak artar, midfoliküler fazda pik yapar, sonra düzeyi giderek düşer. Folikülün korpus luteuma dönüşmesi ile inhibin salgısı Luteinize hormon'un (LH) kontrolüne geçer ve artık inhibin A üretilmeye başlanır. İnhibin A foliküler fazda düşük düzeylerde salgılanır. Midsiklusda gonadotropin piki ile artmaya başlar ve midluteal fazda pik düzeyine ulaşır, artışı progesterone paraleldir. Luteal fazda Folikül Stimulan Hormon'un supresyonunu (FSH) sağlar. Daha sonra korpus luteumun gerilemesiyle luteoliz sonucu inhibin A giderek düşer ve menstrüasyonun ilk gününde en düşük seviyesine iner. LH etkisi ile luteinize granulosa hücrelerinden salgılanan inhibin A, luteal fazda en düşük FSH seviyesine ulaşılmasına katkıda bulunur. İnhibin B in vitro fertilizasyon (IVF) sikluslarında ovaryen rezervi ölçümü için duyarlı iken inhibin A dominant folikül gelişiminde estradiole (E2) alterntatif bir hormondur. Bu çalışmada, IVF tedavisine alınan hastalarda ovulasyon indüksiyonu tedavisi boyunca farklı zamanlarda serum inhibin A ölçümü ile overlerdeki folikül- matür follikül sayıları ve toplanan oosit sayısı ve gebelik sonuçları karşılaştırıldı. Bu şekilde serum inhibin A seviyelerini IVF tedavisinin belirli günlerde incelenerek serum inhibin A düzeyinin IVF tedavisi sonuçlarını belirlemede etkili olup olmadığı tespit edilmeye çalışıldı. Yöntem: Çalışmamıza Zeynep Kamil Kadın Hastalıkları ve Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Merkezine başvuran IVF programına alınan yaş ortalaması 33 olan 20 olgu dahil edildi. Olguların homojenizasyonu bakımından FSH seviyesi 10 mIU/ml ve üstü olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi.Tüm olgulara long protokol ile indüksiyon uygulandı. Over stimulasyonu, transvajinal ultrasonografi ve serum E2 düzeyleri ile monitörize edildi. Follikül gelişimi sağlandıktan sonra 10.000 IU human korionik gonadotroin (hCG) IM uygulandı. Yaklaşık 36 saat sonra steril şartlarda ovum pick up (OPU) gerşekleştirildi. Fertilazsyon sonrası 3. Gün embriyo transferi gerçekleştirildi. HCG ve OPU günleri ve embriyo transferinin 5. ve 12.günleri serum inhibin A düzeyleri ölçüldü. Bulgular: Tüm olgular primer infertile olup, infertilte nedenleri 16 hastada açıklanamayan infertilite, 4 hastada tubal faktor nedenli infertilite idi. Tedavi sonrası 8 olguda intrauterine gebelik saptandı (%40). Bir olgu biokimyasal gebelik ve abortus ile sonuçlandı. Gebe kalan ve kalamayan olgular karşılaştırıldığında stimülasyon süreleri, matür oosit sayısı, transfer edilen embriyo sayısı bakımından anlamlı fark saptandı. Gebe kalan grupta stimulasyon süresi anlamlı daha kısa, matür oosit sayısı ve transfer edilen embriyo sayısı anlamlı daha fazlaydı. İnhibin A düzeyi bakımından gebe kalan ve kalamayan olgular karşılaştırıldığında, hCG günü, OPU günü ve transferin 5. Günü serum inhibin A düzeyleri arasında istatistiksel anlamlı fark saptanamamışken, transferin 12. Günü inhibin A düzeyi gebe kalan grupta anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0.001). Transferin 12. Günü inhibin A seviyesi ve gebelik baz alınarak oluşturulan ROC analizinde inhibin A cut off değeri 149 pg/ml olarak tespit edildi. Biokimyasal gebelik ve sonrası abortusla sonlanan hastada 12.gün inhibin A düzeyi belirgin düşük çıktı. Sonuç: İnhbin A üretimi gebeliğin çok erken döneminde artmaya başlar, geç luteal fazdan implantasyonun olduğu dönem boyunca serum seviyesinde bariz artış olur. IVF olgularında çok erken dönem gebeliklerde, hastayı önceden bilgilendirme açısından özellikle BHCG ile birlikte ele alındığında gebeliğin prognozu açısından serum inhibin A bakılması prediktif katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Aim:Paracrine and endocrine play a role in the regulation of inhibin ovulation. Inhibin B increases slowly and pulsatile throughout the follicular phase, peaks in the midfollicular phase, then gradually decreases. With the transformation of the follicle into the corpus luteum, the secretion of inhibin passes under the control of the luteinizing hormone (LH) and production of inhibin A is now started.Inhibin A is secreted at low levels in the follicular phase. It starts to increase with the gonadotropin peak in midsyclus and reaches the peak level in the midluteal phase, its increase is parallel to progesterone.It provides suppression (FSH) of Follicle Stimulating Hormone in the luteal phase. Later by the regression of the corpus luteum, inhibin A gradually decreases as a result of luteolysis and decreases to the lowest level on the first day of menstruation.Inhibin A secreted from luteinized granulosa cells with the effect of LH contributes to the lowest FSH level in the luteal phase.Inhibin B is sensitive for measurement of ovarian reserve in in vitro fertilization (IVF) cycles, while inhibin A is an alternative hormone to estradiol (E2) in the development of dominant follicle. In this study, the serum inhibin A measurement at different times during ovulation induction treatment was compared with the number of follicle-matured follicles in the ovaries, and the number of collected oocytes and pregnancy results in IVF-treated patients.In this way, it was tried to determine whether serum inhibin A levels were effective in determining the results of IVF treatment by examining IVF treatment on certain days. Method: Our study included 20 cases with an average age of 33 who were admitted to the IVF program applied to Zeynep Kamil Gynecology and Training and Research Hospital IVF Center.Patients with FSH levels of 10 mIU / ml and above in terms of homogenization of the cases were excluded from the study.Induction was applied to all cases with long protocol. Ovarian stimulation was monitored by transvaginal ultrasonography and serum E2 levels. After the development of follicle, 10,000 IU human chorionic gonadotroin (hCG) IM was applied.Embryo transfer was performed on the 3rd day after fertilization. Results: All cases were primary infertile, unexplained infertility in 16 patients, tubal factor-induced infertility in 4 patients.After treatment, intrauterine pregnancy was detected in 8 cases (40%). One case resulted in biochemical pregnancy and abortion.When the pregnant and non-pregnant cases were compared, there was a significant difference in terms of stimulation time, mature oocyte count, and number of embryos transferred.The stimulation time was significantly shorter, the number of mature oocytes and the number of embryos transferred was significantly higher in the pregnant group.When the patients who were pregnant and could not conceive in terms of A level of inhibin were found, no statistically significant difference was found between serum inhibin A levels on the day of hCG, OPU and 5th day of transfer, whereas inhibin A level was significantly higher in the group who conceived (p = 0.001).On the 12th day of transfer, inhibin A level and ROC analysis based on pregnancy were determined to inhibin A cut off value as 149 pg / ml.In the 12th day of the patient who ended with biochemical pregnancy and after abortion, inhibin A level was significantly lower. Conclusion: Inhbin A production starts to increase very early in pregnancy, there is a significant increase in serum level during the period of late implantation from the luteal phase.In IVF cases, it may be predictive to look at serum inhibin A in terms of the prognosis of pregnancy, especially in conjunction with BHCG in order to inform the patient in advance.