A functional software measurement approach bridging the gap between problem and solution domains
Problem ve çözüm uzayı arasında bağlantı sağlayan bir işlevsel büyüklük ölçüm yaklaşımı
- Tez No: 360573
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR DEMİRÖRS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bölümü
- Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yazılım proje yaşam döngüsünün çeşitli aşamalarında kullanılan birçok yazılım büyüklük ölçüm metot bulunmaktadır. İşlevsel büyüklük ölçümü ile kod satır sayısı tabanlı ölçümler yaygın olarak kullanılsa da, bu yöntemlerin hiçbiri kendisini kesin ve açık bir şekilde problem veya çözüm uzayında konumlamamaktadır. Ölçülen kavramların soyutluk seviyeleri büyük değişiklikler gösterdiğinden, bu durum, ölçüm sonuçlarının güvenilirliğini azaltmaktadır. Güvenilir olmayan ölçüm sonuçları ise, ölçüm verilerinin, işgücü kestirimi, kıyas çalışmaları gibi alanlarda kullanılmasını zorlaştırmaktadır. Bunun yanında, yazılım tasarımı gibi kod satır sayısı dışındaki çözüm uzayı kavramları için yaygın olarak kabul görmüş ölçüm yöntemleri bulunmamaktadır. Bu çalışmada, problem ve çözüm uzaylarının ayrıştırılması için bir yaklaşım önerilmiş ve çözüm uzayı için, yazılım tasarım büyüklüklerini temel alan bir yazılım büyüklük ölçüm yöntemi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are various software size measurement methods that are used in various stages of a software project lifecycle. Although functional size measurement methods and lines of code measurements are widely practiced, none of these methods explicitly position themselves in problem or solution domain. This results in unreliable measurement results as abstraction levels of the measured artifacts vary greatly. Unreliable measurement results hinder usage of size data in effort estimation and benchmarking studies. Furthermore, there exists no widely accepted measurement method for solution domain concepts other than lines of code, such as software design. In this study, an approach is defined to distinguish problem and solution domains for a software project and a software size measurement methodology for solution domain is proposed based on software design sizes.