Bıldırcın yemlerine çedene (cannabıs satıva) ilavesinin bıldırcın yumurtası ve etleri üzerine etkisi
Bildircin yemleri̇ne çedene (cannabis sativa) i̇lavesi̇ni̇n bildircin yumurtasi ve etleri̇ üzeri̇ne etki̇si̇
- Tez No: 360604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YALÇIN, DOÇ. DR. YUSUF KONCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
BILDIRCIN YEMLERİNE ÇEDENE (CANNABIS SATIVA) İLAVESİNİN BILDIRCIN YUMURTASI VE ETLERİ ÜZERİNE ETKİSİ Fatimatül Zehra DURMUŞÇELEBİ Erciyes Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi, Ocak 2014 Danışman: Doç. Dr. Hasan YALÇIN ÖZET Bu çalışmanın ilk aşamasında 7 günlük yaşta, karışık cinsiyette (erkek ve dişi) bıldırcınlar (Coturnix coturnix Japonica) kontrol, (çedene içermeyen grup, K) ile % 5, 10 ve 20 olmak üzere üç farklı düzeyde çedene (Cannabis spp.) içeren yemle 5 hafta süreyle beslenmiştir. Bu süre sonunda dişi ve erkek bıldırcınlar kesilmiş, bıldırcın etlerinde pH, renk, pişirme kaybı, çözündürme kaybı ve yağ asitleri kompozisyonu analizleri yapılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında, yumurtlama çağına gelmiş dişi bıldırcınlar kontrol, (çedene içermeyen grup, K) ile % 5, 10 ve 20 olmak üzere üç farklı düzeyde çedene içeren yemle 10 hafta süreyle beslenmiştir. 2 haftada bir yumurta alınmış ve yumurtaların yağ asidi kompozisyonları belirlenmiştir. Etlerin pH değeri but ve göğüs etlerinde farklı değerlerde bulunmuştur. Dişi ve erkek bıldırcınların pH değerleri arasındaki fark istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Renk değerleri için yine but ve göğüs etlerinde farklı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
BILDIRCIN YEMLERİNE ÇEDENE (CANNABIS SATIVA) İLAVESİNİN BILDIRCIN YUMURTASI VE ETLERİ ÜZERİNE ETKİSİ Fatimatül Zehra DURMUŞÇELEBİ Erciyes University, Graduate School of Natural and Applied Sciences M.Sc Thesis, January 2014 Thesis Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Hasan YALÇIN ABSTRACT This study in the first phase of 7-day-old mixed sexes (male and female) quails (Coturnix coturnix japonica) control, (hemp-free group, K), 5%, 10 and 20 in three different levels hemp (Cannabis spp.) rations containing 5 weeks were fed. After this time the female and male quail were cut quail meat pH, color, cooking loss, solubilising loss, and fatty acid composition is analyzed. In the second phase of the study, at the age of laying quails control, (hemp-free group, K), 5%, 10 and 20 at three different levels for 10 weeks were fed rations containing hemp. Every 2 weeks eggs were taken and were determined fatty acid composition of egg. PH value of thigh and breast meat of different values have been found in meat. The pH of the difference between male and female quail were found statistically insignificant. For the thigh and breast meat still in color values different results were obtained.