Bıldırcın yemlerine Satureja spicigera (K. Koch) Boiss yaprak tozu ilavesinin performans, et kalitesi, sekum mikrobiyolojisi ve bağırsak histolojisi üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of Satureja spicigera (K. Koch) Boiss leaf powder added to quail feed on performance, meat quality, cecuum microbiology and intestinal histology
- Tez No: 876986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA COŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, rasyona Satureja spicigera (K. Koch) Boiss yaprak tozu ilavesinin (S0: %0, S1: %0.25, S2: %0.5, S3: %0.75, S4: %1) Japon bıldırcınlarında performans, et kalitesi, sekum mikrobiyolojisi ve bağırsak histolojisi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bir günlük yaşta, toplamda 400 adet bıldırcın (5 muamele, 4 tekerrür, her tekerrürde 20 hayvan) tesadüfî olarak yer kafeslerinde yetiştirilmiştir. 42. günde her tekerrürden 1 dişi ve 1 erkek olmak üzere toplamda 40 bıldırcın kesilmiş ve örnekler alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of Satureja spicigera (K. Koch) Boiss leaf powder supplementation (S0: 0%, S1: 0.25%, S2: 0.5%, S3: 0.75%, S4: 1%) on performance, meat quality, microbiology and intestinal histology of Japanese quails. A total of 400 quails (5 treatments, 4 replicates, 20 animals in each replicate) at one day of age were randomly reared in floor cages. On day 42, a total of 40 quails, 1 female and 1 male from each replicate, were slaughtered and samples were taken.