A study to determine the association of body fat ratio with heart disease risks in women by bioelectrical impedance analysis
Biyoelektriksel empedans analizi kullanılarak kadınlardaki vücut yağ oranı ile kalp hastalığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 360660
  2. Yazar: HALEZ ABDULRAHMAN HUSSEIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde, kardiyovisküler hastalık (CVD) insan ölümlerinin önden gelen sebeplerinden biridir. Vücuttaki yağ dağılım şekli CVD risk faktörü ile kesitsel olarak bağlantılıdır. Obeziteden kaynaklanan fazla vücut yağı bir çok kronik hastalıklar için risk faktörü erken kardiyovasküler hastalık için bir yatkınlık olarak kabul edilir. Bu tezin amacı, Biyoelektrik Empedans Analiz (BIA) yöntemini kullanarak belirli bir yaş aralığındaki kadınların kalp hastalığı riski (CVD) ile obezite (Yağ dağılımı) ilişkisini belirlemektir. Çalışmada 30-75 yaş aralığında bulunan Kuzey Irak'ın Duhok kentinden 209 kadın üzerinde vücut yağ oranın (BF) bel-kalça çevresinin oranı (WHR) ile olan ilişkisi incelendi. Duhok'taki araştırma hastanesi ve laboratuarından 209 hastanın tansiyonu degerleri (SBP, DBP), antropometrik parametreler (BFR,WHR ve BMI) ve biyokimysal ölçumleri (Seker, LDL-C, HDL-C, trigliserit seviyeleri ve Friedel denkleminden elde edilen toplam kolestrol) alındı. İstatiksel analiz için hastalar yaşlarına göre üç gruba ayrıldılar. Çalışmada öncelikle, obezite görünümü için bel çevresi (WC), kalça çevresi (HC), bel ve kalça oranı (WHR), vücut kütle oranı (BMI), BIA kullanılark üst ve alt vücut yağ yüzdesi (BF%) belirlendi and daha sonra BFR hesaplandı. CVD risk faktörleri ( tansiyon, şeker, Trigliserid, Toplam kolestrol seviyesi, LDL ve HDL) belirlendi ve aralarındaki ilişki yaş oranlarina gőre istatistksel olarak incelendi. Bunlar arasındaki ilişkiyi belirlemek için, her antropometrik parametre ile CVD risk faktörlerini hesaplayan SPSS Version 20 istatiksel programi kullanıldı. Antropometrik parametre değerlerinin (BFR, WHR and BMI) artması ile % CV risk faktörünlerinin arasında onemli derecede bir koralasyon olduğu tüm antropometrik ölçümleri gösterdi. Ayrıca, yaşın ilerlemesi ile beraber %CV ve kardiyovisküler risk faktörü de artmaktadır. Sonuç olarak, bu üç anthropometrik parametre (WHR, BFR and BMI) ile %CVD arasinda yakin bir ilişki olduğu ve bu anthropometrik őlçümlerin, CV risk faktörü arasında da oldukça güçlü bir bağıntı olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Nowadays, Cardiovascular disease (CVD) is one of the leading causes of mortality of human. Body fat distribution has been cross-sectionally associated with CVD risk factors. The excess body fat associated with obesity is considered a risk factor for many chronic diseases and a predisposition to premature cardiovascular disease (CVD). The purpose of this thesis is to determine the correlation of obesity (fat distribution) with heart diseases risk of women in a certain age range by using Bioelectrical Impedance Analysis (BIA) method. The study is carried out to estimate the correlation of body fat ratio (BFR) with waist– hip circumference ratio (WHR) on 209 Iraq women at ages 30-75 years in Duhok city of Northern Iraq. The data of blood pressure (SBP,DBP), anthropometric parameters (BFR, WHR, and BMI) and biochemical measurements ( fasting glucose (DM), LDL-C and HDL-C levels, triglyceride levels, and total cholesterol which determined by Friedewald equation were collected for the 209 subjects from the teaching hospital and laboratory in Duhok. They were categorized according to their ages for the statistical analysis. In the study, prevalence of obesity is first determined using waist circumference (WC), hip circumference (HC), waist to hip ratio (WHR), body mass index (BMI) and percent of body fat (BF%) upper and lower from BIA method and then BFR are evaluated. The CVD risk factors ( Blood pressure, fasting plasma Glucose, Triglycerides, Total cholesterol level, Low and High- density lipoprotein cholesterol level (LDL, HDL)) are assessed, and their relationships were statistically examined according to the age group. The correlation statistics is run for determining each anthropometric parameter with the CVD risk factors by using SPSS Version 20. The results showed that all anthropometric measurements were significantly correlated with CV% risk factors with increasing anthropometric parameters (BFR, WHR and BMI). It was also obtained that high risks of CV% factors as well as cardiovascular risk factors increased with the ages. In conclusion, it was found that the three anthropometric indexes (WHR, BFR and BMI) were closely related to CVD risk factors and all anthropometric measurements were high significantly correlated with CV risk .