Şebeke suyu kesilmesi durumunda açık unutulan vanalardan olan su kaybının engellenmesi yöntemi
Water loss prevention method of forgotten open taps during the mains water shortages
  1. Tez No: 360661
  2. Yazar: MUHAMMED SAFA KAMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ŞİŞMAN, DOÇ. DR. AHMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, şebeke kullanım suyu kesilmesi durumunda açık unutulan kullanım suyu vanalarından, şebeke kullanım suyu gelmesi sırasında oluşan su kaybının ve su baskınlarının mekanik otomatik çalışan mekanizmalarla engellenmesi amacıyla yeni bir valf tasarımı yapılmıştır. Tasarlanan bu valfin imalatı yapılmış ve valfin çalışmasını test edebilmek için bir deney düzeneği kurulmuştur. Kurulan deney düzeneğiyle tasarlanan valfte farklı debilerde oluşan basınç kayıp değerleri elde edilmiştir. Tasarlanan bu valfin sayısal analizi (akış analizi) Sonlu Hacimler Yöntemine dayalı olan Ansys-Fluent programı kullanılarak yapılmıştır. Valf SolidWorks ortamında 3 boyutlu olarak modellenmiştir. Çalışma sonucunda; Ansys-Fluent programı ile elde edilen valfteki basınç kaybı değerlerinin, deneysel olarak elde edilen basınç kaybı değerlerine çok yakın olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, tasarlanan bu valf üzerinde yapılabilecek tasarım değişikliklerinde ve benzer uygulamalarda, deney yapmaya gerek kalmadan, Ansys-Fluent programı kullanılarak basınç kayıp değerlerinin elde edilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, a new automatic mechanical valve has been designed and manufactured to prevent the water flood and losses during the rerunning of the water after the mains water shortages. An experimental setup has been established to test the operation of the valve. The valve pressure losses at different flow rates were measured with the experimental setup. The numerical analysis (flow analysis) of the designed valve based on Finite Volume Method was made using Ansys-Fluent software. 3-D model of the valve was generated by SolidWorks software. As a result of this study, the pressure loss values in the valve obtained with Ansys-Fluent program are very close to the experimental pressure loss values. So, pressure loss values in design changes of this valve and in similar applications can be obtained via Ansys-Fluent software without any need to experiments.