Amin Maalouf'un Ölümcül Kimlikler ve Edward W. Said'in Yersiz Yurtsuz eserlerinde kimlik arayışı
Identity Crisis in Amin Maalouf's in the name of identity: Violence and The Need to Belong and Edward W. Said's Out of Place: A memoir
  1. Tez No: 583126
  2. Yazar: DAMLA KATLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖĞRETİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Eastern Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezin amacı, çatışan kültürlerin arasında kalmış kimliksel anlamda bir çeşit belirsizlik yaşayan Amin Maalouf'un Ölümcül Kimlikler ve Edward Said'in Yersiz Yurtsuz adlı eserlerini pozitivist inceleme yöntemi esas alınarak karşılaştırmalı olarak incelemektir. Bu amaçla, çalışmanın birinci bölümünde, karşılaştırmalı edebiyat kavramının doğuşu ve gelişimi, karşılaştırmalı edebiyat bilimine zemin hazırlayan etkenler, karşılaştırmalı edebiyat biliminin çalışma alanları, otobiyografi ile anı türleri ve karşılaştırmalı edebiyatın inceleme yöntemleri ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, yazarların yaşadıkları kimlik belirsizliği meselesi karşılaştırmalı bir şekilde çalışılmış ve Amin Maalouf ile Edward Said'in dil ve din problemi, sömürge okullarında eğitim alması, ülkelerini terk ederek Batı'ya göç etmesi ve farklı kültürlerden oluşan aile kökenlerine sahip olması benzerlik olarak tespit edilmiştir. İki yazar arasındaki farklılık, Edward Said'in katı bir aileye sahip olması ve isim-soy isim karmaşası olarak görülmüştür. Yazarlar arasındaki en belirgin fark ise yaşadıkları kimlik krizine karşı tutumları olmuştur. Kimlik oluşumundaki Lübnan ve Filistin etkileri tartışılıp, her iki yazarın da dönemin koşullarından ötürü ülkelerini terk ederek Batı'da Arap kökenli Hıristiyan bireyler olarak yaşama deneyimi edindikleri sonucuna varılmıştır. Bir Fransız ekolü olarak Maalouf'un ve bir Amerikan ekolü olarak Said'in Ortadoğu'ya karşı bakış açıları incelenerek, yazarların Doğu'ya karşı çizilen kötü imajı ve ön yargıyı reddettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to scrutinize comparatively based on the positivist method In the Name of Identity: Violence and the Need to Belong and Out of Place: A Memoir whose authors are respectively Amin Maalouf and Edward Said who experience identity crisis as a result of being stuck between two conflicting cultures. In parallel with this purpose, in the first section of the study, the origin and development of the concept 'comparative literature' and the factors providing a basis for comparative literature, the study fields and methods of comparative literature, autobiography and memoir have been analyzed. The second section has compared and contrasted the similarities and differences between the authors' search for identity and, Maalouf's and Said's language and religion problem, education in a colonial school, immigration to the West and having various origins, belonging to different cultures have been detected as similar points. The dissimilarity between the authors' identity crisis is that Said has a name- family name conflict and he has a strict family who plays an important role on Said's identity development. The basic difference is the authors' attitudes towards this identity problem. The effects of Lebanon and Palestine on authors' identity crisis have been discussed and stated that both authors have been forced to leave their countries because of the political conditions and they have experienced to live in the West as a Christian Arab. As a French ecole Maalouf's and as an American ecole Said's perspectives towards the Middle East have been examined and concluded that both authors reject the bad image and prejudice against the East.