Some population dynamical parameters of bogue (Boops boops (L. 1758)) in Mersin bay and Iskenderun bay, (the northeastern levantine coast of Turkey)
Türkiyenin kuzeydoğu levant kıyısında yer alan İskenderun ve Mersin körfezi'ndeki kupeslerin ((Boops boops (L. 1758)) bazı popülasyon dinamiği parametrelerinin belirlenmesi
- Tez No: 685192
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN MAVRUK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
 - Yıl: 2021
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kupes, Boops boops (Linnaeus 1758), Türkiye deniz balıkçılığının en önemli ekonomik türlerinden biridir. Bu çalışma, Doğu Akdeniz'de Mersin Körfezi ve İskenderun Körfezi'ndeki kupes popülasyonunun büyüme ve beslenme özellikleri ile ölüm ve sömürülme oranlarını tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, Eylül 2019 ile Ağustos 2020 tarihleri arasında bölgede faaliyet gösteren ticari balıkçılardan toplam 967 adet örnek toplanmıştır. Toplam boy (TL) 11.1 ile 28.4 cm arasında ve toplam ağırlık (W) 12.1 ile 281.0 g arasında değişmiştir. Dişi ve erkekler için hesaplanan boy-ağırlık ilişkilerinin (LWR) üstel katsayıları arasındaki fark istatistiksel açıdan önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Bogue, Boops boops (Linnaeus 1758), is one of the important commercial species in marine fisheries of Turkey. This study was performed to document feeding, growth, mortality, and exploitation rate of bogue population in Mersin Bay and Iskenderun Bay, the Eastern Mediterranean Sea. Between September 2019 and August 2020, a total of 967 specimens were collected from commercial fishers operating in the area. Total length (TL) ranged from 11.1 to 28.4 cm, and total weight (TW) ranged from 12.1 to 281 g.