Elektronik sistemlerin soğutulmasında alüminyum köpük malzeme kullanımının ısı transferine etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of effect of using aluminum foam materials on heat transfer in the cooling of electronic systems
- Tez No: 360766
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, alt yüzeylerinde alüminyum köpük bloklar bulunan dikdörtgen kesitli bir kanal içerisinde konveksiyonla gerçekleşen ısı transferi deneysel olarak incelenmiştir. Çalışmada soğutucu akışkan olarak hava kullanılmıştır. Kanal içerisine 2x8 diziliminde yerleştirilen alüminyum köpük bloklara üniform ısı akısı uygulanmıştır. Deneylerde 10, 20 ve 40 PPI gözenek yoğunluğuna sahip alüminyum köpük bloklar, ısı transferini artırmak amacıyla kullanılmıştır. Köpük blok gözenek yoğunluğunun, blok yüksekliklerinin ve kanal yüksekliklerinin ısı transferine etkisi ayrı ayrı incelenmiştir. Deneyler, Re sayısının 497
Özet (Çeviri)
In this study, the convection heat transfer effect of the usage of an aluminum foam material which are the lower surfaces in a rectangular channel is investigated experimentally. The air is used as a cooling fluid. The lower surface of the channel was equipped with 2x8 foam blocks placed on copper plates subjected to uniform heat flux. Aluminum foam materials have different porosities (10, 20 and 40 PPI) are used in order to increase heat transfer. The effect of aluminum foam porosities, foam heights and the height of the channel to heat transfer are examined seperately. The experimental study was carried out for different Reynolds numbers 496