Karmaşık interval aritmetik ve karmaşık fuzzy aritmetik üzerine
Complex interval arithmetic and complex fuzzy arithmetic
- Tez No: 360767
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLTEKİN SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Fuzzy küme teorisi, uygulama alanlarının genişliği ve bu alanlarda oluşturduğu sonuçların etkisi bakımından bilimsel çalışmalarda önemli bir yer tutmaktadır. Tezde, öncelikle fuzzy kümeler ve genel özellikleri verilmiştir. Konvekslik tanımından yola çıkılarak fuzzy konvekslik tanımı verilmiş ve ?-kesmeleri ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, fuzzy sayılar ve genişletilmiş aritmetik işlemler incelenmiştir. Fuzzy sayılar ve karmaşık fuzzy sayılar ?-kesmeleri aracılığıyla sırasıyla interval aritmetiğe ve karmaşık interval aritmetiğe indirgenerek bunlar üzerindeki temel işlemler ve özellikleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fuzzy set theory has an important role on scientific studies with extensive application field and the effect of the results generated from these fields. In this thesis, firstly we give general properties of fuzzy sets. Definition of fuzzy convexity is given and related to ?-cuts and convexity. Moreover, extended aritmetic operations of fuzzy numbers are investigated. Fuzzy numbers and fuzzy complex numbers are degrated to interval arithmetic and complex interval arithmetic, respestively and fundamental operations and properties are discussed.