Farklı kesitlere sahip yüksek binalar üzerinde türbülanslı akışların sayısal incelenmesi
Numerical investigation of turbulent flows over high-rise buildings with different cross-sectional areas
- Tez No: 360787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, kare kesite ve kare kesitin köşelerinden üç farklı oranda boşaltma yapılarak oluşturulmuş kesitlere sahip yüksek bina modelleri etrafındaki akış alanları, üç boyutlu ve zaman bağımsız olarak Reynolds sayısının 3.5x105 değeri için Standard k-ɛ, RNG k-ɛ, Realizable k-ɛ ve Standard k-ω türbülans modelleriyle hesaplanmıştır. Kare kesitli modeldeki geometrik değişikliklerin akış alanı üzerindeki etkisi, hesaplanmış akış alanı görüntüleri, modeller etrafında ortalama hız ve türbülans profilleri ve model yüzeylerinde ortalama basınç katsayısı dağılımları şeklinde incelenmiştir. Yüksek bina modellerinde oluşturulan geometrik değişiklikler, akış alanlarında ve özellikle yüzey basınç dağılımlarında belirgin farklılıklara yol açmaktadır. Türbülans modellerinin deneysel sonuçlar karşısındaki hassasiyetleri değerlendirildiğinde, RNG k-ε türbülans modelin deneysel verilerle daha uyumlu sonuçlar hesapladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, three dimensional flow fields around tall buildings with square cross sectional area and its derivatives which are created by applying the three different rates of corner modifications have been numerically investigated. Simulations have been carried out by using the Standard k-ɛ, RNG k-ɛ, Realizable k-ɛ and Standard k-ω turbulence models for Reynolds number of 3.5x105. The effects of geometrical differences on the flow fields have been examined with predicted flow fields, mean velocity and turbulence profiles and surface pressure distributions. Geometrical modifications effect the flow filed and especially pressure distributions. When the performances of turbulence models were evaluated, it is seen that RNG k-ɛ turbulence model exhibits a better agreement with experimental data.