İki kuyu anharmonik osilatörlerde perturbatif varyasyonel hesaplar
- Tez No: 36094
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH GÜNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
iki kuyu anharmonik osilatorlerde perturbatif varyasyonel hesaplar yüksek lisans tezi Selman Bülent Öztaş GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1995 ÖZ Bu çalışmada iki kuyu anharmonik osilatör potansiyeline pertürbatif- varyasyonel metod uygulanarak matris elemanları ve taban ve ilk uyarılmış durum için enerji düzeyleri kuantum mekaniksel yollarla hesaplandı. Bu yöntemde potansiyelin özelliğinden dolayı ortogonal olmayan temel set kullanıldı.Ortogonal setler için uygulanabilen tedirgeme yöntemi, ortogonal ol mayan setlere genelleştirildi. Bu genelleştirilme yapılırken önerilen dalga fonksiyonları harmonik osilatörün çözümlerinin lineer konfigrasyonu olarak alınmıştır. q osilatör gücüne göre minimum enerji düzeyi hesaplayan Fortran programları geliştirilmiş, analitik olarak hesaplanan matris elemanları programa konularak taban ve ilk uyarılmış durum için minimum enerji düzeyleri hesaplanmıştır ve minimum enerji düzeylerine karşılık gelen o. osilatör güç para metreleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
PERTURBATIVE- VARIATIONAL CALCULATIONS IN TWO-WELL ANHARMONIC OSCILLATORS M.Sc. Thesis Selman Bülent Öztaş GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY January 1995 ABSTRACT In this study, perturbative variational method has been applied for two- well anharmonic oscillator potential, matrix elements and energy levels of ground state and first excited state have been calculated for using quantum mechanical methods. In this method, nonortogonal base set is used due to property of poten tial. The perturbative method wich can apply to ortogonal sets is generalized to nonortogonal sets. This wave function has been taken as linear combination of the solutions of harmonic oscillator. The Fortran programs are improved which calculate minimum energy level in terms of a oscillator strength and analitically calculated matrix elements are put these programs. For ground and first excited states, minimum energy lev els have been calculated and a oscillator strength parameter corresponds with thin minimum energy levels has been found. Key Words : Two-well, Anharmonic oscillator, Perturbative- Variational : Rayleigh-Ritz Methods, Brilloin-Wigner Page : 80 Supervisor : Dr. Abdullah Günen