Mobilya imalat atölyelerinde çalışan 12-19 yaş grubu çırak işçilerin iş kazaları konusunda bilgi, tutum ve davranışları
- Tez No: 36095
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
MOBİLYA İMALAT ATÖLYELERİNDE ÇALIŞAN 12-19 YAŞ GRUBU ÇIRAK İŞÇİLERİN İŞ KAZALARI KONUSUNDA BİLGİ, TUTUM VE DAVRANIŞLARI (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Sinan KAPLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ A?USTOS 1995 OZ Bu araştırma Ankara'da Siteler semtinde mobilya imalat atölyelerinde çalışan 12-19 yaş grubu çıraklık eğitimi alan almayan çırakların iş kazaları konusunda bilgi, tutum ve davranışlarına yönelik yapılmıştır. Araştırmanın evreninin Siteler semtindeki 7000 adet mobilya imalat atölyesi ve buralarda çalışan çıraklar oluşturmuştur. Basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle 233 iş yeri tesbit edilmiş, buralarda çalışan çıraklardan birer kişi rastgele yöntemiyle seçilerek araştırma kapsamına alınmıştır. Çırakların iş kazalarından korunma ve ilk yardım konusunda bilgi düzeyleri yetersizdir. Çıraklık eğitimi bireylerin bilgi düzeyini fazla etkilememektedir. Müfredat programlarında bu konuda ders yoktur. Eğitim alanlarla almayanlar arasındaki fark bilgi puanı yönünden istenilen düzeyde değildir.
Özet (Çeviri)
II INFORMATION, ATTITUDE AND BEHAVIOUR REGARDING THE WORK ACCIDENTS OF WORKERS WHO ARE AGED BETWEEN 12-19 AND WORK AT THE FURNITURE MANUFACTURING WORKSHOPS (Master of Science) Sinan KAPLAN Gazi University Institute of Science and Technology August 1995 ABSTRACT This research has been carried out involving information, attitude and behaviour regarding the work accidents of workers who are aged between 12-19, who either are or are not educated, and who work at the furniture manufacturing workshops located in the district of Siteler, Ankara. The environment of the study consists of 7000 furniture manufacturing workshops and the workers employed here, located in Siteler. According to the simple coincidential sampling method, 233 business places have been determined and one person out of each has been randomly selected and have been involved in this research. The education level of these workers to prevent accidents and regarding first aid is insufficient. The training of the workers does not affect the education level of individuals. There are no courses in the curriculum programs. The difference between those receiving training and. those who are not is not sufficient, grade wise.