Secure loyalty cards in mobile
Güvenli mobil sadakat kartları
- Tez No: 360945
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF SELÇUK ÖĞRENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, günümüzde kullanılan cihaz sayısı gittikçe artan NFC(Near Field Communication) teknolojisini ve artık birçok sektörde kullanılmaya başlayan QRCode teknolojisini kullanarak Sadakat Kartı uygulaması geliştirmeyi hedeflenmektedir. Her bir şirketten alınan indirim ve puan kartlarını bir araya toplayarak güvenli bir şekilde kullanıma olanak veren bir uygulama amaçlanmaktadır. Herhangi android akıllı cihazı kullanarak NFC desteği olanlar için NFC ile kart okutma, NFC(Near Field Communication)olmayan cihazlar için de QRCode desteğiyle kart okutma işlemi gerçekleştirilmektedir.Uygulamamızı kullanarak; Sadakat kartında yer alan barkodu taratıp sistem tarafından da onaylandıktan sonra kart uygulama içinde kullanıma açılmaktadır daha sonra ilgili mağazada kasiyere, uygulamada çıkan NFC Tag'ini veya QRCode'u bir saniye içerisinde okutarak karttan yararlanmaya başlanmaktadır. Sistem en basit biçimiyle, dört ana parçadan oluşmaktadır. Bunlardan birincisi Android işletim sistemini kullanan bir cep telefonu. ikincisi kartları güvenli bir şekilde tutabileceğimiz bir Android mobil uygulama üçüncü olarak uygulamadaki kartı okutmamızı sağlayacak bir barkod ve NFC okuyucu ve son olarak da kullanıcı bilgilerinin, karta gelecek olan şifre bilgilerinin , kampanya ve puan bilgilerinin tutulduğu herhangi bir şirkete ait sunucu. Kısacası projenin amacı cep telefonunuzdan bütün sadakat kartlarınızı sadece tek bir Android uygulama ile kullanmasını sağlamaktır. Donanımsal olarak uygulama üç ana parçadan oluşmaktadır. Bunlardan birincisi uygulamayı aktif bir şekilde kullanabilmek için NFC destekli bir Android cep telefonu. Sistemde kayıtlı olan bir sadakat kart ve uygulamadaki kullanıcı bilgilerini ve ilerideki aşamalarda uygulamanın kendi kampanyalarını sunabileceği bilgileri tutabilmek için bir sunucu bilgisayar. Bu uygulamanın amacı rekabetin gittikçe arttığı bir ortamda sadakat kartlarının kullanımı günden güne artmaktadır. Kullanıcının bütün kartları yanında taşıması mümkün olmamaya başlamıştır ayrıca bu kartlar güvenli de değildir. Bu uygulama ile birlikte hem kartlar tek bir uygulama ile bir arada bulunacak hem de müşterilerin bilgileri güvenli bir şekilde tutulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is intended to develop a loyalty application by utilizing NFC technology, used by an increasing number of devices today, and QRCode, which has begun to be used in many sectors. It is aimed to collect all discount cards and mark cards taken from each company and safely use them. Barcode reading is performed for devices with an Android software and NFC support while card reading is performed devices without NFC by using QRCode. When the application is run; the barcode is scanned and is approved by the system, operations related to the card will start. The cashier will use the card by reading the NFC Tag or QRCode provided by the application within a second. The system, in the most basic sense, consists of four main components. The first one is a cell phone operating on Android. The second one is an Android mobile application that keeps cards safely. The third one is a reader that enables barcode reading. And the last one is a server, belonging to a company, on which user data, passwords, and campaign and mark cards are kept. In short, this projects aims to enable the use of all loyalty cards with a single Android application on your cell phone. The application comprises the hardware components. One is an NFC supported Android cell phone that is needed to actively use the application. Another one is a loyalty card registered on the system. The last one is a host computer which will keep user data and, in the next phases, data provided by campaigns of the application. The reason I have developed this application is that the number of loyalty cards have dramatically increased, and they have become widespread in today's competitive world. It has become impossible for users to have all of their cards with them. Besides, these cards are not safe. Thanks to this application, the cards will be kept together, and customer data will be hold safe.