Paprika mild mottle virus (Tobamovirus)'un Doğu Akdeniz bölgesi'nde biber alanlarında yaygınlığı ve populasyon çeşitliliği
Prevalence and population diversity of paprika mild mottle (Tobamovirus) in pepper fields in the Eastern Mediterranean region
- Tez No: 603999
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BUZKAN, PROF. DR. HASAN TUNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Son 30 yılda tropik ve subtropik iklim kuşağında, biberde (Capsicum spp.) hastalık yapan virüslerin sayısı hızla artmıştır. Patlıcangilleri enfekteleyen Tobamovirus cinsindeki türler ayrı bir klad oluşturmaktadır. Tobamovirüslerin enfeksiyonu biber bitkilerinde ürünün pazar değerinde ve miktarında düşmelere neden olmaktadır. Türkiye‟de bu cinste yer alan tobacco mosaic virus (TMV), tomato mosaic virus (ToMV) ve pepper mild mottle virus (PMMoV) uzun yıllar önce, paprika mild mottle virus (PaMMV) ise yakın zamanda Marmara Bölgesi‟nde tanılanmıştır. Doğu Akdeniz Bölgesi‟ndeki önemli biber yetiştirme alanlarında tobamovirüslerin neden olduğu belirtilerin görülme sıklığı son yıllarda artmıştır. Virüs-benzeri belirti taşıyan (yapraklarda kıvrılma ve beneklenme, meyvelerde şekil bozukluğu) bitkilerden yaprak ve meyve örnekleri alınarak Trizol ortamlı yöntemle toplam nükleik asit (TNA) izole edilmiştir. Bulaşık bitkilerden hazırlanan TNA‟lar PaMMV‟un tanılanması virüs protein kılıf bölgesi‟nden hazırlanan primer çifti (P1-F/P1-R) kullanılarak tersine transkripsiyon polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) ile çoğaltılmıştır. Yapılan analizler sonucunda survey alanından alınan örneklerde PaMMV tanısı yapılmamıştır. Testlenen örneklerde CMV, CABYV, PVY, TEV ve TSWV‟nin yaygın olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The number of viruses infecting pepper (Capsicum spp.) crops has increased considerably over the past 30 years. Species infecting solanaceous crops build a distinct clade among tobamoviruses. Infection of tobamoviruses has significant impact on both quality and quantity of pepper crops. In this genus tobacco mosaic virus (TMV), tomato mosaic virus (ToMV) and pepper mild mottle virus (PMMoV) were identified many years ago in Turkey while paprika mild mottle virus (PaMMV) was recently reported in the Thrace Region. Tobamovirus like symptoms have started spreading in important pepper growing areas in the Eastern Mediterranean very lately. Leaf and fruit samples were taken from plants bearing virus-like symptoms (leaf curling and mottling, fruit deformation) and total nucleic acid (TNA) was isolated by Trizol-based medium. TNAs were tested to detect PaMMV with primer pairs (P1-F / P1-R) prepared from virus coat protein region in reverse transcription polymerase chain reaction (RT-PCR). As a result, PaMMV was not detected in any of the samples while the same samples resulted positive for CMV, CABYV, PVY, TEV and TSWV in ELISA test.