Kahramanmaraş ilinden alınan toprak, sebze ve meyve örneklerinde radon gazı ölçümü
Radon gas measurement in samples soil, vegetables and fruits received from Kahramanmaras province
  1. Tez No: 360968
  2. Yazar: HATİCE ALIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL KÜÇÜKÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Radon 222Rn, doğal uranyum (238U) bozunma serisinde oluşan radyoaktif bir soygazdır. 3.82 gün yarı ömrü ile radyumun (226Ra)kız çekirdeğidir. Genellikle, Radon (222Rn) için ölçme ve izleme sistemleri (CR- 39 ve LR-115 gibi) pasif ve yarı geçirgenli aktif radyasyon dedektörleri kullanılarak yapılır. Bu çalışmada, Kahramanmaraş'tan alınan toprak numunelerinde radon (222Rn)aktivitesi ölçülmüştür. Radon (222Rn)aktivitesi toprakta 62,87 ± 5,81 Bq/m3 ile 421,89 ± 40,83 Bq/m3 değerleri arasında bulunmuştur. Kahramanmaraş' tan alınan meyve ve sebzelerdeki radon (222Rn)aktivitesi ölçülmüş ve Radon konsantrasyonu aktivitesi aktiviteleri 25,15 ± 3,50 Bq/m3 ile 341,26 ± 37,20 Bq/m3 değerleri arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
222Rn is a radioactive inert gas presect in the naturel 238U decay series. It is a daughter of radium (226Ra) with a half-life of 3.82 days. Generally, the measuring and monitary systems for radon ( 222Rn) are conttrueted with passive and active method using tract etched detecters (such as CR-39 and LR-115) and semiconducter radiation detector, respectively. In this study, we measured 222Rn activity, consentrations in the soil samples taken from Kahramanmaras. The activity concentraion of 222Rn was found to range between 421,89 ± 40,83 Bq/m3 and 62,87 ± 5,81 Bq/m3. We measured 222Rn activity concentraion in the fruites and vegetable taken from Kahramanmaras. The activity concentraion of 222Rn was found to range between 25,15 ± 3,50 Bq/m3 and 341,29 ± 37,20 Bq/m3.