Gaziantep ilinde Antep fıstığı yetiştirilen alanlardan alınan topraklarda borun kimyasal fraksiyonlarının belirlenmesi
Chemical fractionation of soil boron and its relationships with soil properties in Gaziantep province
- Tez No: 473135
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR SALTALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bor bitkiler için gerekli mikro bitki besin elementlerinden birisidir. Topraklarda borun hangi fraksiyonlardaadsorbe edildiğinin belirlenmesi, topraklarda bor dinamiği ve bitkiler tarafından alınabilirliği hakkında değerlendirmeler yapmamıza yardımcı olmaktadır. Bu çalışmada, Gaziantep'in 15 farklı alanından 0-30 cm toprak derinliklerinden alınan toprak örneklerinde, borun kimyasal fraksiyonlarından olan çözünebilir bor (KÇ-B), spesifik olarak adsorbe olmuş bor (SPA-B), oksitlere bağlı bor (OK-B), organik bileşiklere bağlı bor (OM-B) ve residüyal bor (RES-B) fraksiyonları belirlenmiş ve bu fraksiyonların bazı toprak özellikleri ile ilişkisi incelenmiştir. Topraklarda TOP-B içeriğinin ardışık olarak ekstrakte edilen bor fraksiyonlarından KÇ-B, ortalama % 0.96'sini, SPA-B % 1.47'sini, OK-B % 0.84'ünü, OM-B % 0.84'ünü, RES-B % 95.88'ini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Boron (B) is one of the micro-plant nutrients required for plants. Determination of B fractions adsorbed to soil are helped to make assessments about B dynamics in the soil and uptake by plants. In this study, soil samples were taken from 0-20 cm soil depths from 15 different areas of Gaziantep. In this study, chemical fractions of B were determined which readily soluble B (KÇ-B), specifically adsorbed B (SPA-B), oxide bound B (OK-B), organically bound B (OM-B) and residual B (RES-B), and they constituted 0.96, 1.47, 0.84, 0.84 and 95.88% of the total soil B, respectively. Moreover, the relationship between soil B fractions with some soil characteristics has also been examined.