An integrated approach for robust airline scheduling aircraft fleeting and routing with cruise speed control
Dayanıklı havayolu çizelgeleme, filo tipi atama ve uçak rotalama problemlerine seyir süresi kontrolü ile bütünleşik bir yaklaşım
  1. Tez No: 360999
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SELİM AKTÜRK, DOÇ. DR. SİNAN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Havayolu çizelgeleme problemleri arasındaki yoğun bağlantıyı dikkate almak ve beklenmeyen gecikmelerin etkilerini hafifletmek amacıyla, gürbüz havayolu çizelge tasarımı, filo tipi atama ve uçak rotalama problemleri günlük planlama çerçevesinde yolcuların bağlantı hizmet seviyelerini şans kısıtları ile garanti altına alarak ve bakım gereksinimlerini karşılayarak birleştirilmiştir. Karma tamsayılı doğrusal olmayan programlama formulasyonu geliştirilmiştir. Amaç fonksiyonundaki, yakıt tüketimi ve CO2 salınımı maliyet fonksiyonları doğrusalsızlık içermektedir. Bu doğrusalsızlık ikinci derece konik reformülasyonlarla işlenmiştir. Bu çalışmanın en önemli katkısı, seyir süresi kontrolünün, ilk defa bu üç havayolu operasyonun birleşiminde ele alınmasıdır. Uçuşların seyir sürelerini birleşik bir modelde değiştirmek, verimli uçakların kullanımını artıran bir çizelge geliştirilmesini, hatta aynı hizmet seviyesi ve bakım şartları için toplam ihtiyaç duyulan uçak sayısını düşürmeyi sağlamaktadır. Ayrıca, yeni bir rotalama kararı atıl zaman eklemesi ya da seyir süresi sıkıştırması gerekliliklerini ortadan kaldırabileceği için, gürbüz çizelge tasarım probleminde daha gelişmiş bir sonuç elde etmek mümkündür. Ek olarak, büyük ölçekli problemleri birleşik modelden daha hızlı çözebilmek için iki algoritma geliştirilmiştir. Son olarak, önerilen yöntemlerin karlılığının göstermek amacıyla ABD'li büyük bir havayolu şirketi tarafından yayımlanan verileri kullandığımız sayısal bir çalışmanın sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
To place emphasis on profound relations among airline schedule planning problems and to mitigate the effect of unexpected delays, we integrate robust schedule design, fleet assignment and aircraft routing problems within a daily planning horizon while passengers' connection service levels are ensured via chance constraints and maintenance requirements are satisfied. We propose a nonlinear mixed integer programming model. In the objective function, the cost functions due to fuel consumption and CO2 emission cost involve nonlinearity. This nonlinearity is handled by second order conic reformulation. The key contribution of this study is to take into account the cruise time control for the first time in an integrated model of these three stages of airline operations. Changing cruise times of flights in an integrated model enables to construct a schedule to increase utilization of efficient aircraft and even to decrease the total number of aircraft needed while satisfying service level and maintenance requirements for aircraft fleeting and routing. Besides, for the robust schedule design problem, it is possible to improve the solution since a routing decision could eliminate the necessity of inserting idle time or compressing cruise time. In addition, we propose two heuristic methods to solve large size problems faster than the integrated model. Eventually, computational results using real data obtained from a major U.S. carrier are presented to demonstrate potential profitability in applying the proposed solution methods.