Triptamin ve türevlerini içeren yeni Sschiff bazı ligandlarının ve metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of novel tryptamine derivatived Schiff base ligands and their metal complexes
  1. Tez No: 942016
  2. Yazar: FATMA HAZAL AYBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN BEYNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Koordinasyon kimyasında, Schiff bazları metal iyonlarıyla oldukça kararlı kompleksler oluşturabildikleri için oldukça dikkat çekmektedir. Schiff bazları, primer aminler ile aldehitler veya ketonların kondenzasyonuyla sentezlenirler. Schiff bazlarının kararlı metal komplekslerini oluşturmak için uygun metal tuzlarıyla doğrudan reaksiyona girmesi sağlanabilir ya da metal iyonunun yönlendirme etkisinden faydalanılarak Schiff baz reaksiyonu başlangıcında uygun metal iyon tuzu ilave edilerek sentezlenirler. Yıllar boyunca, Schiff Bazları ve metal iyon kompleksleri antimikrobiyal, anti-inflamatuar, antitümör, antikanser ve antimalaryal gibi biyolojik özellikleriyle bilinmektedir. Ayrıca, değişen ligand tipleri, koordinasyon küreleri, oksidasyon durumları ve redoks potansiyelleri, biyolojik aktiviteler katalizörü, kemosensör ve korozyon inhibitörü ile ilgili komplekslerin kinetik ve termodinamik özelliklerini etkiler. Birçok doğal ve sentetik bileşikte bir indol halkasının bulunması, bu farmakoforun farklı moleküler reseptörlerle etkileşime girmesi nedeniyle belirgin biyolojik aktiviteleri için son derece önemlidir. Güçlü farmasötik geçmişi nedeniyle, indol bazı, ilaç üretimi için ara ürünler ve başlangıç bileşikleri olarak hizmet edebilecek çok sayıda türevin tasarımına ve sentezine ilham kaynağı olmuştur. Yapısında indol halkası taşıyan doğal bileşikler arasında, birçok bitki, mantar ve hayvanda bulunan bir biyojenik amin ve alkaloit örneği olarak triptamine (3-(2 aminoetil)indol) özel bir ilgi gösterilmiştir. İndol iskeletinin yanı sıra, triptaminin yapısı ayrıca indol yan zincirinde konumlanmış bir amino grubunu da kapsar. Triptamin moleküler iskeletinde bir indol halkasının varlığı, yapıda imino farmakofor taşıyan türevlerinin - Schiff bazlarının - tasarlanmasını ve sentezinin de gerçekleştirilmesine olanak sağlamaktadır. Schiff bazları, antifungal, antibakteriyel, sıtma önleyici, antiproliferatif, antiinflamatuar ve antipiretik gibi biyolojik aktivite yelpazesinde yansıyan büyük farmakolojik potansiyele sahip moleküller olarak bilindiğinden triptamin araştırıcıların ilgi odağı olmaya devam etmektedir. Bu tez kapsamında, amin bileşiği olarak indol türevi triptaminin çeşitli aldehitlerle oluşturduğu yeni Schiff Baz bileşiklerinin doğrudan ve/veya metal yönlendirmeli olarak sentezleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen ligantların ve bazı geçiş metal iyon komplekslerinin yapıları UV, IR, 1H NMR, 13C NMR kütle spektrumları yardımıyla aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In coordination chemistry, Schiff bases have attracted considerable attention because they can form highly stable complexes with metal ions. Schiff bases are synthesized by condensation of primary amines with aldehydes or ketones. Schiff bases can be directly reacted with suitable metal salts to form stable metal complexes or they can be synthesized by adding suitable metal ion salt at the beginning of Schiff base reaction by taking advantage of the directing effect of metal ion. Over the years, Schiff bases and metal ion complexes have been known for their biological properties such as antimicrobial, anti-inflammatory, antitumor, anticancer and antimalarial. In addition, varying ligand types, coordination spheres, oxidation states and redox potentials affect the kinetic and thermodynamic properties of the complexes related to biological activities catalyst, chemosensor and corrosion inhibitor. The presence of an indole ring in many natural and synthetic compounds is extremely important for their distinct biological activities due to the interaction of this pharmacophore with different molecular receptors. Due to its strong pharmaceutical background, indole base has inspired the design and synthesis of numerous derivatives that can serve as intermediates and starting compounds for drug production. Among natural compounds carrying an indole ring in its structure, special attention has been paid to tryptamine (3-(2 aminoethyl)indole) as an example of a biogenic amine and alkaloid found in many plants, fungi and animals. In addition to the indole skeleton, the structure of tryptamine also includes an amino group located on the indole side chain. The presence of an indole ring in the molecular skeleton of tryptamine enables the design and synthesis of its derivatives - Schiff bases - carrying imino pharmacophores in the structure. Tryptamine continues to be the focus of researchers since Schiff bases are known to have great pharmacological potential reflected in a spectrum of biological activities such as antifungal, antibacterial, antimalarial, antiproliferative, anti-inflammatory and antipyretic. Within the scope of this thesis, direct and/or metal directed syntheses of new Schiff Base compounds formed by indole derivative tryptamine as amine compound with various aldehydes were carried out. The structures of the obtained ligands and some transition metal ion complexes were elucidated with the help of UV, IR, 1H NMR, 13C NMR mass spectra.