Yeni makrosiklik schiff baz metal komplekslerinin sentezi, yapı ve özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of the new macrocyclic schiff base metal complexes and examination of their structure and properties
- Tez No: 361026
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Makrohalkalı bileşikler hayatımızda büyük önem taşıyan çoğu doğal ürünün yapısında bulunurlar ve bu yüzden de çok geniş kullanım alanına sahiptirler. Schif-baz metal kompleksleri de özellikle biyolojik sistemlerde önemli rol oynarlar. Schif-baz komplekslerinin antitimör, antibakteriyal, antimikrobiyal, katalitik, enzimatik ve mesojenik özellikleri incelenmiştir. Bu çalışmada yapısında fenil grubu içeren diamin bileşiği ile yapısında fenil ve bifenil grubu bulunan aldehitler sentezlenerek, bu iki yapı kullanılıp Schif-baz kondenzasyonu ile yeni makrohalkalı koordinasyon bileşikleri sentezlenmiştir. Sentezlenen ligantlar ve metal tuzlarının reaksiyonlarından yeni bakır(II), nikel(II) ve paladyum(II) kompleksleri elde edilmiştir. Sentezlenen ligantların ve kompleks bileşiklerinin yapıları, Q-TOF Kütle Spektrumu, IR, NMR,TG, iletkenlik ve manyetik suseptibilite ölçümlerinden faydalanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Heterocyclic compounds which have great importance in our lives and the structure of natural product are widely used in many different areas. Schiff base metal complexes are also a focus for scientific interest, due to their important role in biological systems and also Schiff base complexes are studied for their antitumor, antimicrobial, antiviral, catalytic, enzymatic and mesogenic characteristics., and represent an interesting model for metalloenzymes which efficiently catalyze the reduction of oxygen. In this study, new macrocyclic coordination compounds were obtained from different diamino and dialdehayde compounds with transition metal ion controlled Schiff base condensations. New coordination compounds of copper(II), nickel(II) and palladium(II) were obtained with the reaction of these ligands and different some metal salts. The structures of synthesised ligands and their complexes will be enlightened by using data obtained from Q-TOF MS, IR,NMR, DEPT spectrums, magnetic susceptibility, TG and elementel analysis.