Yüksek değerlikli iyot bileşikleri sentezi ve reaksiyonları
The synthesi̇s and reacti̇ons of hyper-valent i̇odi̇ne compounds
  1. Tez No: 361027
  2. Yazar: BAHRİ GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT KAÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada IBX adı verilen organik yükseltgeyicinin türevi olan Double-IBX sentezlenmiştir. Double-IBX'in değişik maddeler üzerindeki yükseltgeme gücü ve organik çözücülerde yüksek çözünürlüğe sahip olup olmadığı incelenmiştir. Hedeflenen Double-IBX maddesinin sentezi için p-ksilen başlangıç maddesi olarak kullanılmış ve Double-IBX dört basamakta sentezlenmiştir. Elde edilen Double-IBX bileşiğinin yükseltgeme gücü özelliği IBX ve başka bit türevi yükseltgenebilen maddelerde denenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study in four steps. Double-IBX which is an analog of organic oxidant IBX was synthesized. Its oxidizing power on different materials and whether it is solubility in organic solvents are investigated. p-Xylene was used as starting material for the synthesis of Double-IBX. After the synthesis of D-IBX the oxidizing power was researched on the using of different on alcohol and then the oxidizing characteristics were compared with IBX and the other oxidizing reagent.