Vidalı bağlantılarda yük dağılımının yay model analizi ile tayini
- Tez No: 36111
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİ TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
VİDALI BA?LANTILARDA YÜK DA?ILIMININ YAY MODEL ANALİZİ İLE TAYİNİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Muhammet YILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 1995 ÖZ Bu çalışmada, vidalı bağlantılarda eksenel yükün vida dişleri boyunca dağılımı, yeni bir teori olan yay model analizi ile incelenmiştir. Uygulamalar basma türü (civata ve somun), çekme türü (saplama civata) ve birleşik tür (civata ve elastik somun) vidalı bağlantılar için yapılmıştır. Bu teoride, vidalı bağlantıda her vida dişi kademesinde oluşacak gerilme ve hareket mekanizmaları yay mantığı ile ifade edilmiş sonra tüm vida dişleri için ifade edilen bu yaylar birbirine bağlanarak bir yay makenizması modeli elde edilmiştir. Uygulamalarda bu modelin çözümü ile elde edilen sonuçlar, deneysel ve teorik çalışma sonuçlarıyla birlikte grafikler halinde sunularak karşılaştırılmıştır. Bu çalışmayla vidalı bağlantılarda yük dağılımının yay model analizi ile araştırılabileceği gösterilmiştir. Bilim kodu : 625.03.02-625.02.02-625.02.00 Anahtar kelimeler : Vidalı bağlantılar, civata ve somun bağlantıları, vida dişi, yük ve gerilme dağılımı. Sayfa adedi : 114 Tez yöneticisi : Prof. Dr. Bedri TUÇ
Özet (Çeviri)
II DETERMINA TION OF LOAD DISTRIBUTION IN A THREADED CONNECTION BY SPRING MODEL ANALYSIS ( M S. Thesis) Muhammet YILMAZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 1995 ABSTRACT In this study, threaded connection's load distribution along the threads are investigated by a new theory which is called spring model. The calculations are presented for compression (nut and bolt), tension (stud bolt) and compound (stepped nut and bolt) cases. In this theory, after expressing stress and deflection mechanisms for each thread section as a spring, we obtain a spring mechanisms constituted by assembled springs representing threaded connection. The results of the calculations are compared with experimental and analytical investigations in different graphics. By this study, it is proved that load distribution in threaded connections can be simulated by spring model. Science code : 625.03.02-625.02.02-625.02.00 Key words : Threaded connections, nut-bolt connections, screw thread, load and stress distribution Page number : 114 Advisor : Prof. Dr. Bedri TUÇ