n-p, E -E0 ve E0 - E 0-+'nın Elektromagnetik kütle farkları
- Tez No: 36110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KORU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
n-p, Z“ -Z° ve Z° -Z+ 'NIN ELEKTROMAGNETİK KÜTLE FARKLARI (Yüksek Lisans ) Reza SABER Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Haziran 1995 ÖZET n-p, £”-L° and 1° -Z+ 'nm elektromagnetik kütle farkları kuark modelinde Gaussien dalga fonksiyonu kullanılarak araştırıldı. Tek foton ve tek gluon değiş -tokuşu için Fermi-Breit etkileşmesi hesap edildi. Bu baryonların elektromagnetik küle farkını bulmak için m^-mu kuark kütle farkı ile, spin ve spin yapılarına göre bu baryonlardaki kuarklar arasındaki farklı bağıl uzaklıkları kullanıldı, n-p, S"-Z° and S°-S+ 'nın kütle farklarım sırayla 1.315, 4.997 ve 3.21 MeV bulduk. Elde edilen bu değerler deneysel sonuçlarla uyum içindedir. Bilim Kodu : 404.04.01 Anahtar Kelimeler : Elektromagnetik Kütle Farkları, Gaussian Dalga Fonksiyonları, Fermi - Breit Etkileşmeleri, İso - Multiplet Kütle Farkları, Constituent - Kuark Modeli, Harmonik Osilatör Potansiyeli, İç Kuark Uzaklıkları İsospin kırılması Savfa Adedi : 45 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Hüseyin KORU
Özet (Çeviri)
ELECTROMAGNETIC MASS DIFFERENCES OF n-p, I“ -1° AND 1° -l+ (M.Sc. Thesis) Reza SABER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1995 ABSTRACT The electromagnetic mass differences of n-p, I”-E0 and E°-Z+ are investigated in the quark model with Gaussian wave function. The Fermi-Breit interactions for one photon exchange and one gluon exchange terms are calculated. To obtain the electromagnetic mass differences of these baryons, with common quark mass difference md-mu, we used different relative distances between quarks in these baryons, due to spin, spin structure. The electromagnetic mass differences of n-p, S"-S° and S°-2+ are predicted to be 1.315, 4.997, 3.21 MeV in good agreement with experiments. Science code : 404.04.01 Key words : Electromagnetic mass differences, Gaussian wave functions, Fermi - Breit interactions, Isomultiplet mass differnces. Constituent quark model, Harmanic oscillators potential, interquark distances, Isospin violation Page : 45 Supervisor : Doç.Dr. Hüseyin KORU