İn vitro ortamda ağız içi tribolojisinin simüle edilerek kompozit restoratif ve implant malzemelerinin çiğneme test deneylerinde termal yorulma, yaşlandırma ve aşınma karakterisliğinin incelenmesi
Investigation of thermal fatigue, aging and wear characteristics in chewing test of restorative composites and implant materials simulating intraoral tribology; in vitro study
- Tez No: 498406
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SADELER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Son yıllarda, farklı doldurucu tipindeki kompozit restoratif ve seramik malzemelerin klinik çalışmalarda giderek artan bir kullanımı görülmektedir. Ağız içi tribolojisi sürekli bir ortam ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Tedavi sürecinde ağız içeresinde kullanılan kompozit ve seramik malzemeler sürekli olarak çeşitli mekanik, termal ve korozif yüklemelere maruz kalmaktadırlar. Kompozit ve seramik malzemelerin maruz kaldığı bu ortam sahip oldukları mekanik ve estetik özelliklerini önemli ölçüde etkilemektedir. Kompozit malzemelerin içerdiği matris yapısı ve kimyasal bileşiminde yapılan değişikler ile ağız içi tribolojide uygulanan testler ile daha dirençli hale getirilmeye çalışılmaktadır. Ancak son yıllarda in vivo (canlı doku) üzerindeki deneylerin çok uzun zaman alması ve karşılaşılan problemlerden dolayı in vitro (laboratuvar testler) büyük önem kazanmıştır. Bu çalışma kapsamında 13 farklı kompozit malzemenin yapay yaşlandırma (saf su ve yapay ağız çözeltisi) testleri, direkt temas aşınma testleri (two-body wear), aşındırıcı ortamdaki aşınma testleri (three-body wear), farklı çiğneme sayılarındaki aşınma testleri ve 2 farklı seramik malzemenin direkt temas aşınma (two-body wear) testleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, bu çalışma kapsamında kompozit ve seramik malzemelerin laboratuvar ortamında çiğneme test deneylerinde elde edilen verileri ile tedavi sürecinde daha uygun malzeme seçimi yapılarak tatminkâr bir tedavi sürecinin oluşmasına ve ülke ekonomisine katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, different filler type composite restorative and ceramic materials have increasingly been used in clinical studies in the area of dentistry. Intra-oral tribology has a constant environment and complex structure. During the treatment process, the composite and ceramic materials used in the mouth are constantly exposed to various mechanical, thermal and corrosive loads. This environment, which is exposed to composite and ceramic materials, significantly influences the mechanical and esthetic properties of these materials. The change in the matrix structure and chemical composition of the composite material is purposed to have better mechanical properties in intra-oral tribology using tests. However, in recent years laboratory tests have gained great importance because of in vivo tests take too long time and problems. In this study, mechanical and esthetic properties of different 13 composite materials determined under aging tests (in distill water and artificial saliva), two-body wear, three-body wear and different chewing cycle tests in vitro ambient. In addition, 2 different ceramic materials were determined during two-body wear tests of chewing motion tests. Furthermore, with the data obtained within the scope of this study, it was aimed to contribute to the economy of the country by obtaining a more satisfactory treatment period and making the material selection more accurate in the field of dentistry using in vitro chewing tests