Ağrı ili süt sığırcılığı işletmelerinin yapısal özellikleri
The structural characteristics of dairy cattle farms in Ağri
- Tez No: 361200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
u çalışma Ağrı ilindeki süt sığırcılığı işletmelerinin yapısal özelliklerini belirlemek amacı ile 7 ilçeden toplam 106 adet süt sığırı işletmesinde anket yoluyla toplanan bilgilerin değerlendirilmesiyle yürütülmüştür. İşletmelerin ortalama 111,4 da araziye sahip oldukları ve işletme sahiplerinin ortalama yaşlarının 47,3 yıl olduğu belirlenmiştir. İşletmecilerin %74,7'sinin okuryazar ve ilköğretim düzeyinde oldukları belirlenmiştir. Düvelerin ilkine tohumlama zamanı ortalama 2,3 yaş, işletme başına düşen sığır sayısının ise 19,9 baş olduğu görülmüştür. Sağılan hayvanların günlük ortalama süt verimleri 5,0 kg iken, buzağılara süt verme süresi ortalama 2,8 ay olarak tespit edilmiştir. İşletmelerin %13,5'inde araç-gereç bulunmaz iken, %80,2'sinde ise araç-gereç olarak sadece traktör bulunduğu, İşletmecilerin %33,3'ü özel ve kamu kurumlarından kaynaklardan teknik bilgi alırken, %65,7'si hiçbir yerden teknik bilgi almamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study in order to determine the structural properties of Ağrı province a total of 106 pieces of 7 districts in the evaluation of dairy cattle operation was carried out through a questionnaire collected information. When we look at the average land for a enterprises, we found 111,4 da and average age was found 47,3 years. Operators educational levels that the primary and secondary school graduates was 74,7% per cent was determined. Mean age at the first of breeding heifers were 2,3 years, and the number of cattle per farm were found to be the bass 19,9. The average daily milk yield of animals milked 5,0 kg, the mean age of weaning calves were 2,8 mounts. While 13,5% of the enterprises are not available tool equipment, 80,2% detected in the instrument as the only tractor equipment operators to follow up developments of animals determined that. While 33,3% operators were taught technical information from different sources, 65,7% is not out of nowhere technical information.