Esmer buzağılarda farklı rasyon formlarının büyüme performansı ve bazı davranış özellikleri üzerine etkileri
Effects of the different forms of ration on the growth performance and some behavioral traits of brown swiss calves
  1. Tez No: 361199
  2. Yazar: MEHMET AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP AYDIN, YRD. DOÇ. DR. JALE METİN KIYICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Büyükbaş Hayvan Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği Sığırcılık Şubesi'nde, farklı rasyon formlarının Esmer ırk buzağıların büyüme, yemden yararlanma ve bazı davranış özelikleri üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Deneme grubundaki buzağılarda deneme boyunca kaba yem (5-7 cm kıyılmış formda) ve kesif yem belirli oranlarda karıştırılarak aynı yemlikte verilmiştir. Kontrol grubunda ise kaba yem (doğal formda) ve kesif yem ayrı yemliklerde verilmiştir. Buzağılar doğum ağırlıklarının %8'i kadar süt verilerek 49 günde sütten kesilmiştir. Deneme ve kontrol grubunda doğum ağırlıkları sırasıyla 37,88±1,68 kg ve 37,55±1,66 kg, sütten kesim ağırlıkları 50,64±1,89 kg ve 52,66±1,88 kg, üç ay ağırlıkları 72,85±2,58 kg ve 73,11±2,56 kg, altı ay ağırlıkları ise 142,64±3,20 kg ve 147,08±3,18 kg olarak belirlenmiştir. Doğum–6 ay arası dönemde 1 kg canlı ağırlık artışı için tüketilen yem miktarları deneme ve kontrol grubunda sırasıyla 3,55±0,11 kg ve 3,69±0,11 kg olarak saptanmıştır. Canlı ağırlık, günlük ve toplam ağırlık artışları, yemden yararlanma, vücut ölçüleri, vücut gelişmeleri ve farklı davranış özellikleri üzerine kıyılmış kaba yem+kesif yemin karışık verilmesi ve doğal formdaki kaba yem ile kesif yemin ayrı olarak verilmesi uygulamasının söz konusu özelliklerde önemli bir farklılık oluşturmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle buzağılara kaba ve kesif yemin karışık yada ayrı olarak her iki şekilde de verilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to investigate effects of different forms of rations on the growth, feed efficiency ratio, and some behavioral traits of Brown Swiss calves in research form of Collage of Agriculture at Ataturk University. Forage (in a ground form with 5-7 cm length) and concentrate feed mixed each other with a certain ratio in a feeder was offered to calves in the treatment group during the trial. Forage (in natural form) and concentrate feed in control group were given separately to calves using two different feeders. Amount of milk given calves was 8%of their birth weight, and they were weaned at 49 days of age. Weights at birth wearing, 3 months of age and 6 months of age in treatment and control groups were 37,88±1,68 kg and 37,55±1,66 kg; 50,64±1,89 kg and 52,66±1,88 kg; 72,85±2,58 and 73,11±2,56 kg and 142,64±3,20 and 147,08±3,18 kg respectively. Amount of feed consumed per kg weight gain in a period between birth and 6 month of age for treatment and control groups were found as 3,55±0,11 kg and 3,69±0,11 kg respectively. It was concluded that feeding calves with either mixture of ground forage and concentrate feed a some feeder or giving separately forage in natural form and concentrate feed didn't resulted in significant differences on the live weights, daily and total gains, feed efficiency ratio, body measurements and some behavioral traits. Therefore, it was suggested that forage and concentrate could be offered calves either as mixture or in separate forms.